19 травня 2022
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2008 рік
25.12.2008

09.12.2008

Тестування - тестуванням, а вступ - вступом?

Зовнішнє оцінювання знань випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти та тих, хто має намір вступати до вищих навчальних закладів (ВНЗ), здійснюється більш ніж у 150 країнах світу і є ознакою демократичності суспільства. В Україні створення системи проведення зовнішнього оцінювання та моніторингу якості освіти започатковано Урядом у 2004 році. А у 2008 році Український центр оцінювання якості освіти вперше на загальнодержавному рівні провів зовнішнє незалежне оцінювання знань, результати якого повинні були зараховуватися при вступі до вищих навчальних закладів.

Стислі терміни вимагали чіткого виконання поставлених завдань. Однак Міністерство освіти і науки України, як центральний орган виконавчої влади, відповідальний за реалізацію державної політики в галузі освіти, виявилося організаційно неготовим до запровадження системи незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти. Такий висновок Колегії Рахункової палати за результатами аудиту ефективності використання коштів Державного бюджету України, виділених Міністерству освіти і науки України на здійснення зовнішнього оцінювання та моніторингу якості освіти.

Через неналежні управлінські рішення та організаційні прорахунки МОН України у 2006 році не використано на виконання поставлених завдань 29, 1 мільйона гривень. Крім цього у 2008 році, за поданням Міністерства, для забезпечення оплати праці залучених фахівців Уряд, у порушення чинного законодавства,  виділив з резервного фонду державного бюджету кошти в сумі 46,4 мільйона гривень. Свою негативну роль у цьому зіграло і Міністерство фінансів, через деструктивну позицію якого у державному бюджеті своєчасно не були передбачені відповідні видатки.

Як зазначили аудитори, Міністерство освіти і науки не забезпечило унормування законодавчого поля щодо функціонування системи зовнішнього незалежного оцінювання та не затвердило критерії оцінювання. У свою чергу, Академія педагогічних наук своєчасно не забезпечила наукового супроводження цього питання. Як наслідок, запровадження тестування регулювалося лише розпорядчими актами МОН України.

Незважаючи на заяви щодо обов´язковості врахування результатів зовнішнього оцінювання, наявність відповідних знань не стало єдиним всеохоплюючим критерієм при прийомі до вищих навчальних закладів. У порушення конституційного права громадян України на рівний доступ до вищої освіти, Міністерство освіти і науки України та вищі навчальні заклади встановили численні пільги в частині прийому до ВНЗ. Це знівелювало результати незалежного зовнішнього оцінювання та створило умови для непрозорості вступної кампанії. Поза загальним конкурсом сертифікатів оцінювання окремими вищими навчальними закладами у 2008 році за пільговими умовами зараховано, насамперед, на престижні спеціальності, понад 90 відсотків першокурсників. У тому числі, право на здобуття вищої освіти за кошти державного бюджету отримали особи з рівнем знань нижче середнього.

Водночас результати оцінювання засвідчили, що серед випускників системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступити до ВНЗ, високий рівень знань мають лише від 3 до 6 відсотків. Отже, існує нагальна потреба запровадження моніторингу якості загальної середньої освіти та прийняття відповідних рішень щодо її поліпшення.

Як зазначив на засіданні Колегії Голова Рахункової палати Валентин Симоненко, незважаючи на негативні моменти вступної кампанії 2008 року, результати проведеного аудиту підтвердили об´єктивність результатів зовнішнього незалежного оцінювання знань. Головна перевага запровадженої системи, на його думку,  - це реальна можливість вступу до бажаного вищого навчального закладу, за наявності відповідного рівня знань, дітей, чиї батьки не можуть похвалитися матеріальними статками. А належне доопрацювання та удосконалення системи тестування сприятиме зниженню рівня корупції у сфері не лише вищої, а й середньої освіти.