19 травня 2022
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2008 рік
13.01.2009

17.12.2008

Щоб дозволили - треба заплатити. А за що?..

Протягом 2007-2008 років кожний третій документ дозвільного характеру видавався в МВС України та Держмитслужбі з порушенням вимог чинного законодавства. На власний розсуд в Кабінеті Міністрів України чиновники приймали рішення щодо платності або безоплатності видачі окремих дозвільних документів.

Внаслідок поєднання ряду контрольно-дозвільних, господарських функцій та за відсутності єдиних вимог і правил видачі дозвільних документів правоохоронними органами порушувалися основні принципи державної політики з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності, не усувалися передумови корупції у їх діяльності. Такий висновок Колегії Рахункової палати за результатами аудиту виконання правоохоронними органами дозвільних функцій.

Як встановили фахівці Рахункової палати, із 107 платних послуг, які надавалися, зокрема, в МВС України, кожна п´ята передбачала плату за здійснення чиновниками власних владних повноважень. І це при тому, що громадяни України за рахунок сплачених податків утримують своїх правоохоронців. Крім того, діяльність спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування та дозвільної системи - Держкомпідприємництва була недостатньо ефективною і не забезпечила належну координацію діяльності правоохоронних органів у цій сфері, реалізацію таких базових принципів державної політики в сфері ліцензування та видачі дозвільних документів як захист законних інтересів громадян та рівність прав усіх суб´єктів господарювання.

Внаслідок відсутності в державі законодавчих засад функціонування системи надання адміністративних послуг плата за ліцензії або окремі дозвільні документи як Урядом, так і органами ліцензування вважалася платною послугою. Отже, система видачі документів дозвільного характеру набувала примусово-безальтернативного характеру за економічно необґрунтованими тарифами.

Незважаючи на те, що технологічно процес оформлення дозвільних документів у всіх державних органах майже однаковий, вартість їх видачі значно відрізнялася. Наприклад, в МВС України - від 9 до 1350 гривень, а в Держмитслужбі - від 5000 до 12500 гривень. До калькуляції вартості видачі цих документів включалися всі можливі затрати, у тому числі й ті, що фінансувалися з державного бюджету для забезпечення виконання державними органами покладених на них функцій і завдань.

Як зазначають аудитори, суперечливість законодавчих та нормативно-правових актів у сфері ліцензування та дозвільної системи, відсутність чітко визначених державою єдиних умов оформлення та видачі дозвільних документів, а також стандартів надання адміністративних послуг, створили умови, за яких система видачі дозвільних документів стала, фактично, відомчою і непрозорою. Правоохоронні органи самостійно вирішували, носить виданий документ дозвільний характер, чи є платною послугою, поширюються на ту чи іншу сферу діяльності норми відповідних законів України, чи ні. А це давало можливість чиновникам на власний розсуд видавати комерційним структурам дозволи на здійснення підприємницької діяльності, навіть за відсутності у них встановлених державою особливих умов, що є обов'язковими в окремих сферах господарювання.