19 травня 2022
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2008 рік
29.01.2009

09.12.2008

Належна допомога - через суд?

Одним із головних пріоритетів держави у сфері сімейної та демографічної політики визначено подолання демографічної кризи, досягнення сталого демографічного розвитку через створення умов для утвердження в суспільстві духовно і фізично здорової, матеріально забезпеченої, соціально благополучної сім´ї. Шляхом досягнення цієї мети є, зокрема, соціальний захист найуразливіших категорій громадян (сім`ї з дітьми, малозабезпечені сім`ї, інваліди з дитинства, діти-інваліди).

Протягом 2005-2008 років середньомісячна кількість одержувачів допомоги сім´ям з дітьми зросла удвічі, до 2,1 мільйона сімей, а допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам у 16 разів, до 250 тисяч осіб. Законодавчо встановлені державні гарантії забезпечувалися цільовими трансфертами, загальний обсяг яких затверджувався законами про Державний бюджет України і за три останні роки збільшився у 3,5 раза (до 13 мільярдів гривень).

Колегія Рахункової палати розглянула результати аудиту використання у 2007-2008 роках коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім´ям з дітьми, малозабезпеченим сім´ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.

Зроблено висновок, що Мінфін і Мінпраці не забезпечили обґрунтованого планування потреби коштів субвенції. Воно здійснювалося всупереч вимогам Бюджетного кодексу України, за відсутності єдиної методології та обґрунтованих розрахунків. Прорахунки при плануванні призвели до завищення планових призначень та невикористання зазначених коштів у 2007 році на суму 747,5 мільйона гривень, у 2008 році - на 261,2 мільйона гривень.

Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України при плануванні та фінансуванні коштів зазначеної субвенції у 2007 та 2008 роках не забезпечили виконання рішення Конституційного Cуду України від 9 липня 2007 року, яким визнано неконституційними обмеження статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" законодавчо встановлених розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, та надання її в повному обсязі (в розмірах, не менше прожиткового мінімуму).

Це спричинило численні звернення громадян до судів різних інстанцій. У 2008 році судами розглянуто та прийнято рішення про виплату зазначених допомог понад 4 тисячам позивачів на загальну суму 11 мільйонів гривень у розмірах, передбачених законодавством. За відсутності в державному бюджеті асигнувань на виконання судових рішень, накладаються арешти на рахунки окремих управлінь праці та соціального захисту населення, притягаються до адміністративної відповідальності за невиконання  цих рішень їх керівники.

Передача Урядом у березні 2008 року повноважень головного розпорядника коштів субвенції від Мінпраці до Мінфіну, за відсутності порядку взаємодії, створила умови, коли Мінпраці не може повною мірою забезпечувати реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення. При цьому на районному (міському) рівні  розпорядниками коштів субвенції фактично є органи праці та соціального захисту населення, які не підпорядковані й не підзвітні фінансовим органам.

Аудитом встановлено, що внаслідок неналежного контролю з боку Мінпраці та його регіональних структурних підрозділів, в порушення вимог Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, ці виплати  органами праці і соціального захисту населення мешканцям міст здійснювалися не через установи уповноважених банків (де оплата за послуги не передбачена), а через відділення зв`язку. Отже, на оплату поштових послуг безпідставно використано 9,3 мільйона гривень.

Про результати аудиту поінформовано Верховну Раду України та Кабінет Міністрів України. Висновок Колегії Рахункової палати надіслано Міністерству фінансів і Міністерству праці та соціальної політики  для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень.