16 травня 2022
Головна » Архів » Події » 2009 рік
07.12.2009

За 13 років Рахункова палата виявила бюджетних правопорушень, а також неефективного використання коштів
на суму понад 83 млрд. грн.

Рахункова палата - постійно діючий орган зовнішнього державного фінансового контролю, що діє в Україні з грудня 1996 року.

Становлення та розвиток Рахункової палати були непростими. Конституція України, прийнята 28 червня 1996 року, закріпила конституційний статус Рахункової палати як органу, що діє від імені Верхов­ної Ради України і здійснює контроль за використанням коштів Державного бюджету. 11 липня 1996 року парламент ухвалив Закон "Про Рахункову палату Верховної Ради України". 19 серпня 1996 року Президент скористався своїм правом - наклав на нього вето. У жовтні того ж року парламент подолав вето і закон був підписаний Президентом.

4 грудня 1996 року Верховна Рада призначила Головою Рахункової палати Валентина Симоненка. Так було покладено по­чаток кадровому формуванню нового органу незалежного фінансового контролю.

28 грудня 1996 року Президент України звернувся з конституційним поданням щодо відповідності Конституції України ухваленого закону до Конституційного суду України, який визнав деякі положення цього закону неконституційними. В такому вигляді закон не дозволяв Рахунковій палаті повною мірою контролювати виконання держбюджету, оскільки було залишено поза контролем доходну частину бюджету, яка є невід'ємною складовою бюджетного процесу. Виправити це становище було можливо лише внісши зміни до Конституції.

Нарешті, 8 грудня 2004 року парламент прийняв Закон України "Про внесення змін до Конституції України", яким стаття 98 Конституції України розширила повноваження Рахункової палати і викладена в такій редакції:

"Контроль від імені Верховної Ради України за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням здійснює Рахункова палата".

За 13 років існування Рахункової палати її фахівці провели близько 8 тис. контрольно-аналітичних та експертних заходів. Підготовлено та направлено до вищих органів законодавчої і виконавчої влади, установ, організацій, підприємств близько 6 тис. офіційних інформацій.

За цей час у ході контрольно-аналітичних та експертних заходів виявлено бюджетних правопорушень, а також неефективного використання коштів Державного бюджету України та державних позабюджетних фондів на загальну суму понад 83 млрд. грн.

У 1998 році Рахункова палата стала членом Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю (INTOSAI), у 1999 році її прийнято до Європейської організації вищих органів фінансового контролю (EUROSAI), а у 2008 році обрано до Ради керуючих EUROSAI.

Рахунковою палатою підписані двосторонні угоди про співробітництво з вищими органами фінансового контролю (ВОФК) 20 країн. Невід'ємним елементом міжнародного співробітництва Рахункової палати впродовж останніх років є проведення паралельних контрольних заходів за участю фахівців кількох ВОФК.

30 квітня 2009 року Постійна Рада Організації з безпеки та співробітництва в Європі - найбільшої регіональної організації у сфері безпеки, учасницями якої є 56 країн, призначила Рахункову палату України виконувати функції зовнішнього аудитора ОБСЄ терміном на один рік з можливістю продовження повноважень ще на два терміни.

За 13 років своєї діяльності Рахункова палата зуміла вирішити головне завдання - сформуватися як дієздатний конституційний орган, створити основи і розробити нову ідеологію публічного, незалежного зовнішнього державного фінансового контролю в Україні, а також зуміла звернути увагу суспільства на хибну систему використання бюджетних коштів, показати, що гроші державного бюджету - це гроші не Уряду і Мінфіну, а гроші платників податків, тобто кошти кожного з нас. В цьому проявляється сутність діяльності Рахункової палати як органу, що займається не тільки контролем і ревізіями. Рахункова палата - орган, який дає суспільству та органам влади незаангажовану реальну інформацію щодо стану управління коштами Державного бюджету України.

Недоліки в управлінні державними фінансами змушують Рахункову палату найближчими роками відігравати більш активну роль у виконанні положень, визначених Конституцією і законами України. На переконання Голови Рахункової палати Валентина Симоненка, актуальною є реформа системи контролю державних фінансів, флагманом якої повинна стати саме Рахункова палата як незалежний і самостійний державний орган, відповідальний тільки перед Парламентом України.

У Звіті Групи держав проти корупції (GRECO) високо оцінюється діяльність Рахункової палати: "Ми вражені досягненнями Рахункової палати України, яка здійснює аудит усіх установ, що отримують кошти з державного бюджету. Палата являє собою наочну модель відкритості і прозорості, яку інші могли б наслідувати".