18 травня 2022
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2009 рік
09.02.2010

19.01.2010

Чорнобиль живий - потенційна загроза залишається...

Майже чверть століття Україна з допомогою світових фінансових донорів долає наслідки жахливої техногенної катастрофи, що сталася на Чорнобильській АЕС.

Згідно з результатами проведеного Рахунковою палатою аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених на зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, та реалізації міжнародних проектів на майданчику Чорнобильської АЕС, встановлено, що в Україні створено систему організаційного забезпечення зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему та здійснюється реалізація міжнародних проектів на майданчику Чорнобильської АЕС.

Заходи, спрямовані у 2007-2009 роках на ці цілі, забезпечили збереження загальної тенденції зі стабілізації показників радіаційної обстановки на Чорнобильській АЕС.

Проте відсутність належної організації взаємодії та координації діяльності центральних органів виконавчої влади у виконанні ними завдань, пов'язаних із вирішенням проблем Чорнобильської АЕС з боку Міжвідомчої комісії з комплексного вирішення проблем Чорнобильської АЕС, не сприяла ефективному використанню коштів як міжнародної технічної допомоги, так і державного бюджету, спрямованих у цей період на виконання заходів Комплексної програми.

Щорічні програми робіт на майданчику Чорнобильської АЕС мали формальний характер і не відображали заявленої в бюджетних запитах потреби, затверджувалися і корегувалися фактично після закінчення фінансового року під уже виділені обсяги фінансування та виконані роботи. Як наслідок, планування робіт здійснювалося безсистемно, а управління коштами державного бюджету, спрямованими на дані цілі, з боку Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів - неефективно.

Аудиторами Рахункової палати встановлено, що фінансування видатків бюджетних програм на ці цілі здійснювалось за залишковим принципом.

Свідченням цього є той факт, що видатки у 2007-2009 роках на підтримку у безпечному стані енергоблоків та об'єкта "Укриття" Чорнобильської АЕС становили 56,2 відс., а на заходи з підготовки до зняття з експлуатації атомних блоків і поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами на Чорнобильській АЕС - 14,5 відс. від загальної потреби, зазначеної у бюджетних запитах МНС, та 97,7 відс. і 68,4 відс. від обсягу коштів, передбачених законами про державний бюджет на відповідні роки. При цьому у цей період у порушення п. 1 ст. 24 Бюджетного кодексу України та пунктів 2, 6 і 7 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету Кабміном виділено МНС з резервного фонду 89 млн. 169 тис. грн., що унеможливлює системне планування фінансування та виконання заходів на майданчику Чорнобильської АЕС.

Як наслідок, програми припинення експлуатації енергоблоків №№ 1, 2, 3 в повних обсягах не виконані. Блоки ЧАЕС від ядерного палива повністю не звільнені. Відпрацьоване ядерне паливо зберігається в їх приреакторних басейнах витримки.

План здійснення заходів на об'єкті "Укриття" не виконується. У результаті розрахункова вартість робіт з його виконання за цей час зросла із 758 млн. євро до 1 600,0 млн. євро та, мабуть, зростатиме і надалі.

Перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, а саме введення в експлуатацію Нового безпечного конфайнменту, повинно завершитися в 2012 році, проте затримується майже на рік лише на стадії проектування, що свідчить про незадовільну організацію та управління коштами, спрямованими з усіх наявних джерел фінансування на його виконання (як з боку Уряду України, так і з боку ЄБРР), не виключає подальше зростання вартості будівництва НБК.

Введення в експлуатацію Сховища відпрацьованого ядерного палива - 2 та заводу з переробки рідких радіоактивних відходів затримується більш ніж на 10 років.

Таким чином, подолання наслідків катастрофи здійснюватиметься із затримкою, а Чорнобильська АЕС несе потенційну загрозу і через 24 роки після катастрофи.