28 сiчня 2022
05.11.2010

Звіт Рахункової палати України схвалено
Радою керуючих EUROSAI

4 листопада 2010 р. в Мадриді відбулося XXXVI засідання Ради керуючих EUROSAI - міжнародної організації, що об'єднує вищі органи фінансового контролю країн Європи. Участь у засіданні взяв Голова Рахункової палати України Валентин Симоненко, представивши звіт про діяльність спеціальної групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф.

На XXXVI засіданні Ради керуючих EUROSAI розглянуто звіти про поточну роботу Організації, фінансові звіти, обговорено питання стратегії діяльності Організації, зокрема, що стосується стану виконання Програми Президентства EUROSAI на 2008-2011 роки і Стратегічного плану EUROSAI. Презентацію Аудиторського звіту Організації за 2009 рік здійснив Аудиторський суд Іспанії. У порядку денному - розгляд звітів спеціальних і робочих груп EUROSAI. Зокрема, ВОФК Швейцарії подав звіт про діяльність робочої групи з інформаційних технологій, ВОФК Норвегії - про діяльність робочої групи з аудиту навколишнього середовища, ВОФК Угорщини - про розробку документа «Керівництва з належної практики якості аудиту».

ВОФК України представив звіт про діяльність спеціальної групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, за червень 2009 - жовтень 2010 років. Саме Рахункова палата України ініціювала у 2008 році створення такої групи і очолила її роботу. До групи входить 16 європейських ВОФК. Адже сьогодні світ стикається з проблемою зростання кількості, частоти і масштабності виникнення природних і техногенних катаклізмів. Разом з тим зростають фінансові витрати держав на подолання наслідків катастроф і стихійних лих. Учені й аналітики уже зробили чіткі прогнози про те, що через 5 років увесь приріст світового ВВП спрямовуватиметься виключно на відшкодування збитків від катастроф.

Тож спеціальна група EUROSAI, очолювана Рахунковою палатою України, проводить дослідження і сприяє здійсненню європейськими ВОФК координованих і паралельних аудитів коштів, що спрямовуються на застереження і подолання наслідків катастроф, при цьому тісно співпрацює з INTOSAI та численними міжнародними структурами, що діють у зазначеній галузі.

У своїй доповіді Голова Рахункової палати України Валентин Симоненко наголосив, що проведення паралельних аудитів останнім часом стало невід'ємним елементом міжнародного співробітництва ВОФК України. Інституція разом з ВОФК Казахстану провела паралельний аудит ефективності планування, освоєння і контролю використання бюджетних коштів, що спрямовуються на ліквідацію надзвичайних ситуацій, у т.ч. техногенного характеру; з ВОФК Росії - аудит у галузі видобутку, транспортування і реалізації природного газу; спільно з ВОФК ще 10 країн світу - аудит зі зміни клімату; з ВОФК Болгарії - аудит виконання Бухарестської конвенції про захист Чорного моря від забруднення.

Під керівництвом Рахункової палати України члени спеціальної групи сформували базу аудитів природних і техногенних катастроф у Європі, в якій нараховується понад 30 відповідних документів. Розроблено і проект глосарію термінів - оскільки досі мали місце розбіжності у тлумаченні окремих понять між ВОФК країн Західної і Східної Європи. Напрацьовано матеріал і розпочалася робота в групі з вироблення методичних рекомендацій проведення аудитів у сфері попередження і ліквідації наслідків катастроф на основі найкращої практики таких контрольних заходів.

Завершуючи доповідь, Валентин Симоненко зазначив: "Проміжні результати діяльності нашої групи EUROSAI, на мій погляд, свідчать про її успішність, користь та актуальність. Як не сумно про це говорити, але кількість катастроф і масштабність їхніх наслідків, на жаль, забезпечують нашій групі "фронт робіт". До того ж проблеми торкаються не якоїсь однієї країни, а мають загально континентальні масштаби. Враховуючи перспективність та актуальність завдань на майбутнє в цій сфері, мабуть, варто розглянути питання про продовження мандату на діяльність нашої спеціальної групи на наступному Конгресі EUROSAI".

Звіт спеціальної групи EUROSAI, яку очолює Рахункова палата України, було одностайно схвалено членами Ради керуючих EUROSAI.

У рамках перебування делегації Рахункової палати України в Іспанії запланована двостороння зустріч Голови Рахункової палати України Валентина Симоненка з Президентом Аудиторського суду Іспанії, Генеральним Секретарем EUROSAI Мануелем Нуньєсом Пересом.

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ. До Ради керуючих EUROSAI входять 8 членів - ВОФК Європи, з них чотири, що представляють керівництво Організації (ВОФК Польщі та Німеччини як організатори двох попередніх Конгресів, ВОФК Португалії як організатор наступного Конгресу, і ВОФК Іспанії як інституція, керівник якої є Генеральним секретарем EUROSAI), і ще чотири члени, що обираються терміном на 6 років, з переобранням двох членів кожні три роки (ВОФК Швейцарії, Ісландії, Туреччини та України). У роботі Ради керуючих беруть також участь у якості спостерігачів керівники ВОФК країн, що входять до Ради керуючих INTOSAI(Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю), а також ВОФК Австрії, Угорщини, Норвегії, Росії, Великобританії. Рада керуючих EUROSAI проводить свої засідання щонайменше раз на рік. Останнє, XXXV засідання, відбулося в Києві у червні 2009 року.