18 травня 2022
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2013 рік
08.01.2014

17.12.2013

Престиж професії викладача залежить від умов оплати праці

Рахункова палата провела аналіз умов оплати праці працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації Донецької області у 2011-2013 роках і зробила висновок, що, попри затверджену Концепцію удосконалення оплати праці працівників бюджетної сфери та план заходів з її реалізації, суттєвого упорядкування та підвищення заробітної плати у сфері вищої освіти з 2011 року не відбулось.

Як показав аналіз, однією з основних причин низького рівня заробітної плати працівників бюджетної сфери, у тому числі в галузі вищої освіти, є відставання посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати. Протягом 2011-2013 років середньомісячна зарплата у вищих навчальних закладах Донецької області збільшилася на 23,8 відс., однак її рівень за січень-вересень 2013 року на 9,4 відс. був нижчим за відповідну середню заробітну плату по регіону. При цьому 36 відс. працівників вищих навчальних закладів Донецької області отримують менше 2 тис. гривень.

Нормативно-правова база, яка регулює оплату праці працівників ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації, загалом сформована, але окремі її положення не виконуються. Єдина тарифна сітка все більше втрачає функції диференціації розмірів заробітної плати в залежності від кваліфікації працівників, що як і раніше, наближає заробітну плату некваліфікованих працівників бюджетної сфери до рівня заробітної плати спеціалістів.

Упродовж 2011-2013 років заходи, спрямовані на реалізацію Концепції удосконалення оплати праці працівників бюджетної сфери, виконані не в повній мірі. Як наслідок, система організації оплати праці у вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації на сьогодні залишається невпорядкованою та має суттєві неузгодженості.

Зокрема, Мінсоцполітики не затвердило Методику віднесення посад працівників бюджетної сфери до певних розрядів Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці в окремих галузях бюджетної сфери. Не упорядковані умови оплати праці в установах, закладах та організаціях, що мають статус національних.