04 грудня 2021

Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю (INTOSAI)[1]

АНТИКОРУПЦІЙНИЙ САМІТ
ЛОНДОН, 2016 РІК

Незалежність вищих аудиторських установ: на крок ближче

Міжнародна організація вищих органів фінансового контролю (INTOSAI) вітає визнання 12 травня 2016 року на Антикорупційному саміті у м. Лондон важливості ролі вищих органів фінансового контролю (ВОФК) у боротьбі проти корупції.

Зокрема, у Комюніке за результатами Саміту "уряди всіх держав світу закликано посилити спроможність власних ВОФК".

Учасники Саміту "погодилися працювати над підвищенням фінансової прозорості, включаючи законодавче забезпечення нагляду за бюджетними процесами та зміцнення спроможності ВОФК. Сторони виступили на підтримку питання незалежності ВОФК та оприлюднення висновків за результатами аудитів".

INTOSAI вже тривалий час працює над питанням посилення незалежності ВОФК для повного контролю ними використання урядами державних коштів, в цілях вдосконалення системи державного управління. Згідно з Мексиканською декларацією незалежності INTOSAI і відповідними окремими резолюціями Генеральної асамблеї ООН та Глобальної ініціативи з питань бюджетної прозорості, ВОФК повинні бути законодавчо незалежними від органів виконавчої влади, мати повноваження, доступ до інформації, а також відповідні ресурси для здійснення аудитів і публічного звітування щодо державних надходжень та видатків. Цим установам необхідно забезпечити можливість виконувати свої функції на засадах незалежності, підзвітності та прозорості.

Протягом останніх років INTOSAI багато зроблено для прийняття та використання спільних міжнародних стандартів аудиту, а також для поліпшення якості державного аудиту в цілому для парламенту та громадян. Але такі удосконалення є тривалими. Багато країн відчувають нестачу кваліфікованого персоналу для запровадження нових стандартів аудиту, а також відповідного рівня незалежності та повноважень для своєчасної підготовки аудиторських звітів, які мають бути доступними для парламентів та громадян в розумні строки.

Спільнота INTOSAI наразі має багато цікавих розробок, які свідчать про те, що ВОФК дійсно можуть відігравати більш ефективну роль у підтримці розвитку їх держав. Наприклад, минулого року Верховна Рада України прийняла новий Закон "Про Рахункову палату", який надав ВОФК України більше повноважень та дозволив проводити аудити у відповідності до міжнародних стандартів. Ще одним позитивним прикладом серед багатьох інших країн є В'єтнам, який закріпив незалежність свого ВОФК на конституційному рівні.

INTOSAI занепокоєна тим, що уряди невчасно та не в повній мірі реагують на важливі аудиторські висновки звітів спільноти ВОФК про використання державних ресурсів, зокрема з питань корупції та безгосподарності. Тому, INTOSAI приєднується до висновків Саміту, що закликають "всі країни та всіх членів INTOSAI своєчасно публікувати аудиторські звіти та рекомендації. Пріоритет у подальших діях має надаватися аудитам, за результатами яких були виявлені випадки корупції та шахрайства".

INTOSAI готова підтримати глобальні зусилля у боротьбі проти корупції, безгосподарності та шахрайства.

Більше інформації про Антикорупційний саміт можна знайти за посиланням: https://www.gov.uk/government/topical-events/anti-corruption-summit-london-2016

13 травня 2016 року

[1] Повідомлення від 13 травня 2016 року розміщено на веб-сайті INTOSAI за адресою: http://www.intosai.org/news/130516-12-anti-corruption-summit-in-london.html