18 травня 2022    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2018 рік
12.12.2018

Система виплати компенсацій чорнобильцям є неефективною
і має бути переглянута – Рахункова палата

 

Діюча система виплати компенсацій та допомог чорнобильцям має бути переглянута, оскільки є неефективною та порушує права громадян на отримання належних пільг. Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на виплату компенсацій та допомог громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено на засіданні Рахункової палати. Відповідальний за проведення аудиту – член Рахункової палати Василь Невідомий.

У Рахунковій палаті засвідчують, що зазначена вище система ґрунтується на нормативно-правових актах, розміри виплат за якими тривалий час не переглядалися і не відповідають Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон), що призводить до порушень прав громадян на соцзахист. Як наслідок, збільшується кількість звернень до судів. Крім того, окремі передбачені чинним законодавством виплати у 2017 році взагалі не здійснювалися.

На сьогодні під гарантії держави щодо соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підпадають 1,8 млн осіб, з них понад 106 тис. – особи з інвалідністю та 368 тис. – діти.

Упродовж 2017–2018 років щороку на соцзахист чорнобильців з держбюджету виділялося трохи більше 1,9 млрд гривень. При цьому обсяг фінансування не змінювався протягом останніх 3 років. З цієї суми видатки на передбачені Законом шість видів компенсацій та допомог становили 1 млрд грн щорічно.

Аудитори зазначають, що Мінсоцполітики загалом продуктивно та результативно використано кошти на компенсації та допомоги чорнобильцям. Водночас залишається багато питань, які не вирішувались протягом тривалого часу. Невідкладного вирішення потребують питання підвищення постраждалим громадянам розмірів компенсацій і допомог, гарантованих Законом.

Грошову компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування у 2017 році отримували щомісяця більше 273 тис. осіб на загальну суму понад 946 млн грн; у І півріччі 2018 року – майже 268 тис. осіб на суму понад 457 млн гривень. Але Мінсоцполітики розмір цієї компенсації на 2017, 2018 роки визначило на рівні 2015 року. Враховуючи зростання цін, ці розміри виявилися у 2,6 (2017 рік) та 2,9 (2018 рік) раза меншими від розмірів, розрахованих згідно з чинним законодавством, і не забезпечували затверджені Норми харчування постраждалих громадян.

Аудит виявив, що понад 85 тис. потерпілих дітей, які не харчуються в їдальнях навчальних закладів, отримали у 2017 році компенсації на суму майже 78 млн грн, у І півріччі цього року – 78,5 тис. на майже 51 млн гривень. Компенсація, яка становила 180–190 грн на місяць (9,5 грн на день), не змінювалася протягом 6 років та лише на третину забезпечувала дотримання Норм харчування. У квітні 2017 року розмір компенсації був збільшений вдвічі – до 360–380 гривень.

Одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, була виплачена у 2017 році 2,6 тис. осіб на суму майже 9 млн грн, у І півріччі цього року її отримали 1,2 тис. осіб на суму 4 млн гривень.

Крім того, у 2017 році майже 269 тис. громадян отримали щорічну допомогу на оздоровлення на суму понад 26 млн грн, І півріччі 2018 року – понад 137 тис. осіб на майже 14 млн гривень. Однак розмір цієї допомоги не переглядався понад 13 років, є досить мізерним (залежно від категорії 75–120 грн), оздоровитися за ці кошти неможливо.

Компенсація у розмірі середньої вартості путівки у І півріччі 2018 року виплачена понад 8 тис. осіб на суму 3,5 млн гривень. У той же час у 2017 році Уряд не визначив розміру середньої вартості путівки для призначення цієї виплати. Через це громадяни, віднесені до категорії 1, та діти з інвалідністю були позбавлені можливості отримати грошову компенсацію за путівку, хоча це гарантовано законодавством. У 2018 році розмір компенсації затверджений у сумі 481 грн, що також не дає змоги отримати санаторно-курортне лікування.

Незадовільно також виплачується компенсація за втрачене майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території. Заборгованість з виплати цієї компенсації щорічно зростає і станом на 01.07.2018 сягнула 102 млн гривень.

Аудит встановив, що Мінсоцполітики зволікає з виплатою компенсації за втрачене нерухоме майно з урахуванням судових рішень. Внаслідок цього 18 громадян, які поставлені в чергу за рішенням суду (більшість з яких 10 років тому), були позбавлені можливості у 2017 році отримати у порядку черговості відповідну компенсацію на загальну суму 1,8 млн гривень.

Загалом компенсацію на суму 2 млн грн за втрачене нерухоме майно минулого року отримали 8 осіб. Цьогоріч планується виплатити 23 особам на суму 1,9 млн гривень.

У Рахунковій палаті зазначають, що коштів, передбачених у держбюджетах 2017 та 2018 років, було недостатньо для повноцінного виконання вимог законодавства щодо соцзахисту чорнобильців. Оскільки Мінфіном під час розгляду бюджетного запиту Мінсоцполітики не було враховано реальну потребу у коштах, постраждалі громадяни не отримали в повному обсязі відповідні компенсації та допомоги. Станом на 01.07.2018 кредиторська заборгованість на соцзахист чорнобильців сягнула майже 235 млн грн, з яких близько 185 млн – на виплату компенсацій та допомог.

Чинна законодавча база щодо соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, потребує упорядкування та удосконалення. На сьогодні не вирішено і питання виконання рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р, згідно з яким зміни, внесені до Закону у грудні 2014 року, що значно звужують пільги чорнобильцям, визнані неконституційними.

Додаток: one page report, презентація Звіту.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України