20 травня 2022
04.12.2001  |  Прес-служба Рахункової палати

3,8 мільйона українських громадян мають паспорти неіснуючої держави

04.12.2001

Постановою Верховної Ради України «Про Програму діяльності Кабінету Міністрів України (1996 р.)» було передбачено завершити видачу паспортів нового зразка в 1999 році. На сьогодні 3,8 мільйона громадян України не обміняли паспорти.

Міністерство внутрішніх справ, отримавши з державного бюджету протягом 1995-2001 років кошти на паспортизацію громадян України (84991,5 тис. грн. - на виготовлення бланків паспортів та 21741,9 тис. грн. - на створення Єдиної державної автоматизованої паспортної системи -) організувало виготовлення лише 36870 тис. штук бланків паспортів, що не забезпечувало потребу в них громадян України.

За наявності понад 2 млн. чистих бланків паспортів Міністерством внутрішніх справ, в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про стан виконання рішень Верховної Ради України і Президента України з питань паспортизації громадян» своєчасно не документовано у 2000 році - 859,6 тис., а в першому півріччі 2001 року - 426,9 тис. громадян.

Необгрунтованість розрахунків потреби в коштах, здійснених фінансово-економічним управлінням МВС, призвела до того, що з 59,1 млн. гривень, які надійшли на рахунок Міністерства за 2000 рік та перше півріччя 2001 року на паспортизацію населення, касові видатки склали 55,9 млн. грн., а фактичні 40,7 млн. гривень. На реєстраційному рахунку МВС для проведення паспортизації громадян накопичувалися значні залишки невикористаних бюджетних коштів. Як виявили аудитори, тільки протягом липня-жовтня 2000 року залишки щоденно складали понад 8 млн. гривень.

МВС України, як головний розпорядник бюджетних коштів, фактично не виконував функції державного замовника створення Єдиної державної автоматизованої паспортної системи (далі - ЄДАПС), що призвело до перетворення його в проміжну організаційно-фінансову ланку між дорадчим органом - Міжвідомчою комісією з координації проведення паспортизації громадян та головним виконавцем робіт - ВАТ «КП ОТІ», які, в основному, й визначали ідеологію створення цієї системи.

В результаті, кошти державного бюджету в сумі 23 млн. грн., витрачені на створення ЄДАПС, на сьогодні фактично заморожені на невизначений строк: система у виробничому циклі не діє, поставлені перед нею завдання, практично, не вирішені. Обладнання у робочому режимі не функціонує і тим часом старіє. Внаслідок цього держава може зазнати збитків.

Розглянувши звіт про результати перевірки використання Міністерством внутрішніх справ України коштів, передбачених Державним бюджетом України на паспортизацію громадян України, Колегія Рахункової палати зробила висновок, що система фінансування видатків з державного бюджету на паспортизацію громадян України не забезпечує контролю за ефективним використанням коштів.

Інформацію із розглянутого питання Колегія направила Президенту України, Верховній Раді, Кабінету Міністрів, висновок - Міністерству внутрішніх справ для усунення виявлених порушень.