21 травня 2022
04.12.2001  |  Прес-служба Рахункової палати

Дві програми «вугілля» не виконано, виконання третьої - під сумнівом

04.12.2001

Затверджені Кабінетом Міністрів України «Програма розвитку вугільної промисловості та соціальної сфери шахтарських регіонів на період до 2005 року» (Програма «Вугілля») та «Програма реформування та фінансового оздоровлення підприємств вугільної промисловості України на 2000 рік» Міністерством не виконані.

Запроваджена Міністерством палива та енергетики система фінансування та управління коштами державного бюджету, призначеними на державну підтримку вугледобувних підприємств, не сприяла досягненню передбаченої Урядом програмної мети - введенню в дію нових потужностей з видобутку вугілля,

- зробила висновок Колегія Рахункової палати України, розглянувши Звіт про результати перевірки цільового використання коштів державного бюджету, передбачених Міністерству палива та енергетики за 9 місяців 2001 року по статті «Державна підтримка вугледобувних підприємств» на капітальні вкладення.

Програми не передбачали конкретного механізму та не були створені в період реалізації. Крім того до них не вносились необхідні зміни та коригування, які б дозволили сконцентруватися на завершенні та введенні в експлуатацію найбільш важливих та з високим ступенем готовності об´єктів виробничого призначення.

Неефективне управління коштами з боку Міністерства, відсутність належного внутрішнього контролю за їх використанням, порушення самим Міністерством вимог чинного законодавства призвели до незаконного, у тому числі нецільового, використання бюджетних коштів.

Аудиторами Рахункової палати встановлено, що Міністерство (наказ підписано колишнім міністром Єрміловим С.Ф.) неправомірно, всупереч статті 18 Закону України «Про Державний бюджет України на 2001 рік», збільшило обсяги фінансування капітальних вкладень вугледобувних підприємств у 2001 році на 63 млн.грн., за рахунок відповідного зменшення поточних видатків. Внаслідок цього кошти державного бюджету в сумі 45600 тис.грн., спрямовані Міністерством вугледобувним підприємствам за 9 місяців 2001 року на фінансування капітальних вкладень, використані не за цільовим призначенням.

Проведеною перевіркою також встановлено, що Міністерство без проведення конкурсу включало об´єкти до Переліку капітальних вкладень по найважливіших будовах, які споруджуються у 2001 році за рахунок бюджетних коштів, що є порушенням «Порядку визначення вугледобувних підприємств, яким надається державна підтримка, та механізму її надання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.

Організація проведення тендерів Міністерством не забезпечила раціонального та ефективного використання бюджетних коштів щодо закупівлі матеріалів і обладнання для вугледобувних підприємств, не створила конкурентного середовища щодо оптимального вибору претендентів-продавців і, в першу чергу, безпосередніх виробників продукції. Запроваджена Міністерством централізована система проведення тендерів призвела до затримки і фактичного блокування на реєстраційних рахунках шахт у серпні-вересні 2001 року понад 3 млн.грн. бюджетних коштів, передбачених їм на закупівлю матеріалів та обладнання.

Відсутність контролю з боку Міністерства за проведенням тендерів вугледобувними підприємствами при здійсненні закупівель за 9 місяців 2001 року призвела до використання 659,4 тис.гривень на придбання матеріалів та обладнання з порушенням вимог Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» .

Аудитори виявили, що Міністерством не вжито достатніх заходів, щодо реалізації своїх функцій, спрямованих на належне управління об´єктами державної власності. При існуванні майже 900 об´єктів незавершеного будівництва і обмежених фінансових ресурсах, на підприємствах вугільної галузі протягом минулих років розпочиналось будівництво багатьох нових об´єктів. Внаслідок цього розпорошувались державні кошти, тобто управління коштами та їх використання здійснювалось неефективно.

Перерозподіл у Програмі «Українське вугілля» капітальних видатків з 200 млн.грн., передбачених у Державному бюджеті України на 2001 рік, до 663,5 млн.грн. здійснено Кабінетом Міністрів України всупереч статті 18 Закону України «Про Державний бюджет на 2001 рік» та з перевищенням своєї компетенції.

Висновки Колегії Рахункової палати направлено Міністерству палива та енергетики для вжиття заходів по усуненню виявлених недоліків. Про результати перевірки проінформовано Верховну Раду України та Кабінет Міністрів.