16 травня 2022
05.11.2003

Суспільство опанувала духовна криза

Фото-матеріали виступу

Одне з останніх опитувань, проведених Українським інститутом соціологічних досліджень, засвідчило - населення найменше хвилює становище української мови.  Цим переймається лише сім відсотків наших співвітчизників. Приблизно стількох же турбують проблеми духовності.  Такі цифри наштовхують на роздуми. Мабуть, хліб насущний  дістається нам так важко, що на інше не вистачає ні бажання ні сили?..  Невже внутрішня культура, моральність, душевна  відкритість, притаманні нашому народові, залишились лише доброю згадкою? Настав час бити на сполох! І першим  це зробив парламент 5 листопада ц. р. на слуханнях "Духовна криза суспільства, шляхи її подолання".

Як зазначив у своєму виступі Голова Рахункової палати України Валентин Симоненко, тема слухань надзвичайно актуальна і для держави має особливе значення: вона торкається моралі, совісті, почуття обов'язку, правосвідомості та державності.

"...У 1990 році, за класифікацією ООН, Україна вважалась "індустріально надрозвиненою країною", на сьогодні, за рівнем якості людського розвитку, відкинута на соте місце. І це при тому, що Україна має потужній виробничий, науковий та людський потенціал, який нині,  у пошуках засобів існування, змушений займатися дрібною торгівлею, спекуляцією, кримінальним бізнесом, принизливим заробітчанством за кордоном, - констатував В. К. Симоненко. У нас накопичується все більше даних, які вказують на те, що між збільшенням правопорушень у бюджетній сфері та занепадом моралі, правосвідомості та державності існує тісний взаємозв'язок. Духовні кризи, з якими ми стикаємося, мають багато причин: з одного боку, розбещеність на тлі незаконно отриманого багатства, жадібність та вседозволеність, а з іншого - бідність переважної кількості громадян України. Але насамперед - неефективна та вкрай безвідповідальна діяльність органів центральної виконавчої влади щодо управління соціально-економічними процесами в державі".

В. Симоненко зробив у своєму виступі глибокий аналіз причин духовної кризи, докладно зупинився на проблемі функціонування та розвитку української мови в нашій державі.

На сьогодні в Україні існує ряд негативних явищ і тенденцій, які не сприяють розвиткові національної мови нашої держави. Запровадження української мови в усіх сферах життя, проголошене практично разом із незалежністю, не забезпечується фінансовими ресурсами. Тож поза увагою держави залишається величезний пласт духовних та моральних потреб її громадян.

Акцентуючи увагу слухачів на тому, що через низку об'єктивних та суб'єктивних факторів не вдалося забезпечити повноцінне функціонування української мови як державної, доповідач зокрема зазначив: "...результати перевірок, здійснених фахівцями Рахункової палати, повністю підтверджують висновок, який уже звучав у залі, - сучасна духовна криза, що опанувала українське суспільство, є, насамперед, кризою українського мовомислення".

На завершення Валентин Симоненко підкреслив: "... необхідно зрозуміти таку важливу й одночасно беззаперечну істину: економічні реформи в нашій державі не призведуть до суттєвого поліпшення життя громадян України доти,  доки вони не будуть супроводжуватися реформами моралі та правосвідомості".