01 липня 2022
19.05.1999  |  Прес-служба Рахункової палати

У Рахунковій палаті України

19.05.1999

Заборгованість України зі сплати внесків до міжнародних організацій становить близько 940 млн. доларів США, планування видатків на внески здійснюється необгрунтовано, а частина виділених бюджетних коштів використовується неефективно і не за цільовим призначенням.

Такий висновок зробила колегія Рахункової палати України за результатами планової перевірки. Аналіз розпорядчих документів Кабінету міністрів свідчить, що Україна є членом 107 міжнародних організацій та органів і співпрацює з ними як сторона відповідних конвенцій та угод.У діяльності міжнародних організацій бере участь понад 50 визначених урядом міністерств і відомств, які відповідальні за виконання всіх узятих Україною зобов'язань.

Встановлено, що при плануванні видатків Державного бюджету Міністерство фінансів передбачало кошти на сплату внесків до міжнародних організацій без урахування необхідної потреби.Так само без належних обгрунтувань замовляли певні суми головні розпорядники цих коштів. Внаслідок цього в окремих випадках у Держбюджеті передбачалися кошти на сплату внесків у менших розмірах, ніж було передбачено фінансовими зобов'язаннями України, що негативно впливало на своєчасність їх сплати і призводило до зростання заборгованості.

Так, при пропозиції Міністерства закордонних справ України направити у 1998 році 250 млн. грн. на сплату внесків до міжнародних організацій та часткового погашення заборгованості у Держбюджеті було враховано лише 152,2 млн. грн., або 60,9 відсотка до заявленої суми, а фактичне фінансування цих видатків склало 95,8 млн. гривень.

Як наслідок, у 1998 році заборгованість зі сплати внесків тільки до бюджету Організації Об'єднаних Націй та органів і спецустанов її системи порівняно з 1997 роком збільшилася на 25 млн. доларів США.

Одночасно Міністерство фінансів при плануванні видатків на сплату внесків до тих міжнародних організацій, де воно було визначене відповідальним за виконання зобов'язань, необгрунтовано їх завищувало.Всього встановлено безпідставного завищення планових видатків на суму 14,6 млн. гривень.

Під час перевірки виявлені факти використання бюджетних коштів на цілі, не пов'язані зі сплатою внесків до міжнародних організацій. Наприклад, замість видатків, передбачених на внески до міжнародних організацій, Міністерство фінансів за рахунок цих коштів фінансувало видатки на інші заходи уряду на суму 9,2 млн. гривень.

Такі видатки здійснювалися відповідно до постанов Кабінету міністрів на забезпечення протокольних заходів та придбання автотранспортних засобів. У той же час передбачені у бюджеті видатки на фінансування протокольних заходів були використані лише на 55 відсотків (план - 1 млн. грн., фактично - 554,9 тис.грн.).

Не врегульовано облік заборгованості з внесків до бюджетів міжнародних організацій . Відсутність належної методики призводить до того, що значні суми заборгованості практично не відображаються у звітності, не визначено порядок її обслуговування.За результатами перевірок фінансових документів загальна зовнішня заборгованість за оформленими фінансовими зобов'язаннями України зі сплати внесків до міжнародних організацій оцінюється Рахунковою палатою в сумі близько 940 млн. доларів США.

Непогашення заборгованості призводить до втрати голосу України в окремих міжнародних організаціях (наприклад, у Всесвітній організації охорони здоров'я, ЮНІДО та інших), що має негативні політичні та економічні наслідки для держави.

Колегія Рахункової палати зазначила, що певна частина заборгованості могла бути списана за умови наполегливішої роботи Міністерства закордонних справ України над цим питанням.

За результатами перевірки колегія поінформувала Верховну Раду та Президента України. Внесені конкретні пропозиції щодо поліпшення планування і використання коштів Держбюджету на внески до міжнародних організацій та наведення порядку в їх обліку.

Верховна Рада у бюджетній резолюції на 2000 рік уже врахувала кілька пропозицій Рахункової палати , зокрема стосовно організації визначення доцільності перебування України в окремих міжнародних організаціях і підтвердження обов'язковості участі України у цих організаціях згідно з Конституцією України. Розпочати із залученням МЗС України роботу щодо вирішення питання про списання заборгованості України по операціях ООН з підтримання миру в сумі 179,3 млн. доларів США.

Врахована також пропозиція щодо деталізації у видатковій частині Державного бюджету витрат на внески України до кожної міжнародної організації зокрема, з визначенням конкретного головного розпорядника бюджетних коштів. Визнано за доцільне узагальнювати і подавати разом з проектом Держбюджету інформації щодо зарубіжних фінансових активів України у вигляді часток у статутних фондах і придбаних пакетів акцій міжнародних фінансових організацій та банківських установ.