28 сiчня 2022
22.07.1998  |  Прес-служба Рахункової палати

У Рахунковій палаті України

22.07.98

Колегія Рахункової палати України 22 липня заслухала звіт про хід перевірки використання коштів Фонду сприяння зайнятості населення на виплату допомоги безробітним у 1997 році та 1 кварталі 1998 року.

Як свідчить аналіз, обсяги фінансування торік становили тільки 37,9 відсотка суми, передбаченої Програмою зайнятості населення. Кількість безробітних і заборгованість держави з виплати їм допомоги мають стійку тенденцію до зростання. На ситуацію негативно впливає неузгодженість дій органів виконавчої влади (Міністерства фінансів, Головного управління Державного казначейства, Міністерства праці та соціальної політики, Державного центру зайнятості) щодо формування доходів і використання коштів Фонду сприяння зайнятості населення, складання його кошторисів та звітів. Це не дає можливості створити прозору систему руху коштів фонду, призводить до різних порушень та зловживань.

Колегія Рахункової палати, проаналізувавши витрати у 1997 та за 5 місяців 1998 року коштів резервного фонду Кабінету міністрів України у зв'язку з аваріями на підприємствах вугільної галузі, зробила висновок, що частину виділених асигнувань (2582,1 тис. грн.) використано не за цільовим призначенням.

В урядових постановах 1997-1998 рр. про виділення коштів для закупівлі вугілля у державний резерв на суму 97,1 млн. грн. та для потреб електроенергетики на 15 млн. грн. визначено порядок витрачання коштів, який не відповідає вимогам затвердженого Верховною Радою України Положення про резервний фонд Кабінету міністрів України. Мінвуглепром створив багатоступеневу посередницьку систему розподілу і руху державних асигнувань, що призвело до перевитрат бюджетних коштів. Крім того, окремі посередницькі структури за отриману на шахтах продукцію розраховуються матеріальними цінностями та послугами, залишаючи «живі гроші» на власних рахунках.

Колегія вирішила надіслати відповідні матеріали до Кабінету міністрів України та Генеральної прокуратури, щоб забезпечити насамперед повернення до резервного фонду коштів, використаних не за призначенням.

На виконання доручення Президента України Рахункова палата відповідно до Закону України «Про Рахункову палату» перевірила використання органами місцевого самоврядування міста Одеси бюджетних коштів, дотримання ними фінансово-бюджетного, податкового та валютного законодавства у 1995-1998 роках.

Перевіркою встановлено грубі порушення законів під час формування, затвердження та виконання бюджету міста Одеси, реалізації програми випуску облігацій міської позики 1997 року. Отримані від продажу облігацій гроші були передані у розпорядження вузького кола осіб. Внаслідок такого «управління» у різних юридичних осіб незаконно опинилося 24,8 млн. грн. належних бюджету коштів. Із суб'єктів підприємництва міста стягувалися десятки не передбачених законодавством платежів. Значні суми надходили до різних позабюджетних фондів та на спеціальні рахунки, незаконно відкриті структурними підрозділами виконкому. У процесі приватизації створена система купівлі-продажу комунального майна, яка дала можливість протягом 1996-1998 рр. незаконно продати 425 об'єктів нежитлового фонду на 27,4 млн. грн.

Все це наслідок свідомого порушення вимог Конституції України та чинного законодавства органами місцевого самоврядування Одеси та відсутності належного правоохоронного контролю.

Подібні порушення мають місце в діяльності органів місцевого самоврядування деяких інших регіонів держави.

Про результати перевірки колегія повідомила Президента України, висловивши пропозиції щодо правового врегулювання ситуації в м. Одесі та вдосконалення бюджетного законодавства.

Колегія заслухала також питання про організацію перевірки надходження і використання бюджетних коштів від реалізації Міністерством оборони військового майна.