28 сiчня 2022
09.09.1998  |  Прес-служба Рахункової палати

У Рахунковій палаті України

09.09.98

На порядок денний чергового засідання колегії Рахункової палати було винесено питання про використання Міністерством закордонних справ України коштів, виділених на міжнародну діяльність у 1997-1998 роках.

У використанні міністерством бюджетних коштів у сумі 256 млн. гривень, виділених на міжнародну діяльність держави у 1997 і першому півріччі 1998 року, були виявлені факти неефективного і нецільового їх витрачання. Недосконалість методології формування витрат на утримання дипломатичних установ за кордоном дозволила МЗС безпідставно завищити на 23 млн. доларів США обсяги необхідних на зазначені цілі асигнувань, а Міністерству фінансів включити їх до видатків Державного бюджету на 1997-1998 роки.

Фахівцями Рахункової палати зафіксовані випадки, коли бюджетні кошти, призначені на придбання приміщень для дипломатичних представництв України за кордоном, перераховувалися міністерством із затримкою та в обсягах, що недостатні для здійснення фінансових операцій. В результаті на рахунках посольств у зарубіжних банках іноді тривалий час накопичувались і не використовувались за призначенням валютні кошти.Зокрема, для придбання приміщення в м. Каїрі вартістю 2,8 млн. доларів США міністерством здійснено шість перерахувань на загальну суму 2,7 млн. доларів, але за цей час будинок був уже проданий іншому покупцеві.

Внаслідок відсутності належного обліку та механізму визначення сум і термінів сплати внесків до міжнародних організацій та погашення відповідної заборгованості міністерством незаконно отримувалися прибутки за кордоном. За рахунок надходжень від додаткових зборів за консульські послуги Міністерство закордонних справ по суті створило позабюджетний фонд, що не передбачено законодавством. З одержаних таким чином протягом 1997 і першого кварталу 1998 року 3,9 млн. гривень до бюджету перераховано лише 1,9 млн. гривень, решту коштів було використано на господарські потреби. В ході перевірки встановлені також інші порушення.

За дорученням Верховної Ради України колегія Рахункової палати розглянула питання про стан використання коштів Державного бюджету, виділених для проведення реконструкційних та будівельних робіт у місті Києві протягом 1997 та першого кварталу 1998 року. Встановлено, що за вказаний період за рахунок коштів Державного бюджету в оперативне управління Київської міськдержадміністрації було фактично спрямовано 12,6 млн. гривень, з яких урядом та Мінфіном незаконно профінансовано 7,8 млн. гривень, в тому числі всупереч існуючому на даний час порядку на підставі постанов Кабінету міністрів 4,4 млн. гривень з резервного фонду уряду.

На підставі розпорядження Кабінету міністрів за рахунок капітальних вкладень у поточному році фінансувалися витрати на приведення у належний стан приміщень Палацу мистецтв «Український дім» в сумі 2 млн. гривень, частина яких використана також на інші цілі.

З урахуванням виявлених спеціалістами Рахункової палати недоліків колегія прийняла рішення проінформувати Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України та органи державної влади, в яких здійснена перевірка, про встановлені порушення і запропонувати вжити заходів щодо їх усунення.

Колегія розглянула також ряд інших фінансово-економічних питань.