06 липня 2022    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2005 рік
21.10.2005

Розглянуто Колегією Рахункової палати

07.10.2005

Безробітних готуємо за державним замовленням?

Невиконання Міністерством освіти і науки України своїх функцій центрального органу виконавчої влади в галузі вищої освіти, відсутність методичних підходів щодо визначення потреби різних фахівців, належного механізму регулювання процесів підготовки та працевлаштування випускників вищими навчальними закладами України є причиною "перевиробництва" фахівців з економічною освітою, що свідчить про серйозні диспропорції між їх потребою та обсягами підготовки, і веде до створення соціальних проблем у державі, -

такий висновок зробила Колегія Рахункової палати, розглянувши Звіт "Про використання коштів державного бюджету на підготовку вищими навчальними закладами України III-IV рівнів акредитації у 2004 році кадрів з вищою економічною освітою".

Перевірка, проведена Рахунковою палатою, виявила, що відсутність чіткої маркетингової стратегії на ринку праці освітніх послуг орієнтує не на потреби економіки, а на ажіотажний попит молоді на певні спеціальності, у т.ч. за економічним напрямом. Внаслідок цього, вищий навчальний заклад втрачає свою спеціалізацію і переходить на підготовку непотрібних на ринку праці фахівців, що створює умови для зростання безробіття за окремими спеціальностями.

У результаті перевищення пропозицій над попитом за економічними спеціальностями, у 2004 році навантаження на одне робоче місце службовця становило понад 20 осіб. У той же час, тільки підпорядковані Міністерству освіти і науки України 92 вищих навчальних заклади III-IV рівнів акредитації щорічно випускають понад 86,0 тисяч спеціалістів та магістрів з економіки і підприємництва, а всього у 2004 році таких фахівців готували 245 внз, із них державне замовлення було розпорошено між 131 вузів III-IV рівнів акредитації 12-ти міністерств.

Проблемою є і те, що значна кількість спеціалістів, які отримують вищу освіту, у т.ч. і за рахунок державного замовлення, не працевлаштовується за фахом, а попит фахівців на ринку праці ще не став визначальним критерієм оцінки ефективності діяльності вищого навчального закладу, рейтинг якого визначається лише за конкурсом по прийому. Таким чином, існує гостра проблема - відсутність необхідного зв'язку між ринком освітніх послуг та ринком праці.

Аудитори Рахункової палати встановили, що на сьогодні в державі відсутні реальні важелі впливу на випускників, які навчалися за державний рахунок і за діючим законодавством повинні відпрацювати у державних підприємствах і організаціях не менше трьох років. Так, у 2004 році понад 2,1 тис. випускників вищих навчальних закладів України з економічною освітою не працевлаштовані у державний сектор економіки (на їх підготовку держава витратила понад 17 млн. гривень).

У ході перевірки аудиторами Рахункової палати виявлено, що внаслідок формування державними замовниками та їх підвідомчими вищими навчальними закладами ІП-ІУ рівнів акредитації обсягів підготовки фахівців з вищою економічною освітою без вивчення потреб економіки, неналежного контролю за працевлаштуванням випускників відповідно до діючого законодавства, використано з порушенням чинного законодавства та неефективно 268,7 млн. грн., у тому числі по підпорядкованих навчальних закладах Міносвіти - 245,1 млн. гривень. Це сталося внаслідок проведення ВНЗ діяльності на комерційних засадах, несумісних з принципами роботи бюджетної установи; неналежного фінансового контролю з боку Міністерства освіти і науки, Міністерства фінансів та інших перевірених міністерств та відомств.

Колегія Рахункової палати направила інформацію з цього питання Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Міністерству фінансів; висновок - Міністерству освіти та Мінекономіки для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України