20 травня 2022    
Пошук
Головна » Архів » Засоби масової інформації (ЗМІ) про РП » 2005 рік
22.11.2005

Потенційні безробітні

Клієнтів для центрів зайнятості в Україні готують за держзамовленням

Лариса ДАЦЮК

Професії економіста і юриста вже років з десять вважаються в Україні найпопулярнішими. Державні й приватні навчальні заклади "штампують" щороку тисячі фахівців, у яких спочатку справді була потреба, проте давненько відпала. Контролери Рахункової палати переконалися в цьому, вивчивши звіт "Про використання коштів державного бюджету на підготовку вищими навчальними закладами ІІІ - IV рівнів акредитації у 2004 році кадрів з вищою економічною освітою".

З´ясувалося, що Міністерство освіти і науки не виробило методичних підходів щодо визначення потреби в тих чи інших фахівцях і належним чином не регулює процеси підготовки та працевлаштування випускників вузів. Це створює серйозні диспропорції між попитом і пропозицією. Тож відсутність маркетингової стратегії освітніх послуг на ринку праці скеровує профпідготовку не на потреби економіки, а на ажіотажний попит молоді на певні професії. Трапляється так, що вузи переорієнтовуються на підготовку саме цих, нікому не потрібних спеціальностей. Лише торік через "перевиробництво" економістів навантаження на одне робоче місце становило понад 20 осіб. Та й як може бути інакше, якщо тільки 92 вузи ІІІ та IV рівнів акредитації, підпорядкованих Міносвіти, за рік випустили понад 96 тисяч фахівців. А загалом їх готували 245 навчальних закладів, із яких 131 мав державне замовлення.

Тож не дивно, що багато випускників не працевлаштовуються за фахом. Однак навчальним закладам від цього ні жарко, ні холодно, адже це не є критерієм ефективності їхньої роботи. Рейтинг здебільшого визначається рівнем конкурсу. Проте він аж ніяк не пов´язує ринок освітніх послуг з ринком праці. За умови, коли на випускників, які навчалися за держзамовленням і не працевлаштувалися за фахом, немає дієвих заходів впливу, бюджетні кошти викидають на вітер. Лише торік понад 2100 випускників-економістів не знайшли місця в державному секторі економіки. На їхнє навчання витратили 17 мільйонів гривень. Однак це ще не вся сума. Загалом у цій сфері неефективно та з порушенням чинного законодавства витрачено майже 269 мільйонів гривень, з яких більш як 245 мільйонів припадає на вузи, підпорядковані Міносвіти.

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України