27 червня 2022    
Пошук
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2006 рік
21.03.2006

Розглянуто Колегією Рахункової палати

22.02.2006

Аграрний фонд є, продовольчої безпеки немає

З 1 січня 2005 року почав діяти Закон України "Про державну підтримку сільського господарства України". Він визначив основні засади державної політики у бюджетній, кредитній, ціновій, страховій, регуляторній та інших сферах державного управління щодо стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції та розвитку аграрного ринку, а також забезпечення продовольчої безпеки країни.

Законом передбачено державне регулювання цін окремих видів сільськогосподарської продукції. З цією метою створено Аграрний фонд, підпорядкований Мінагрополітики, основне завдання якого - провадити цінову політику в агропромисловій галузі економіки України.

З цією метою Аграрний фонд у 2005 році повинен був сформувати державний продовольчий резерв в обсязі 1,5 млн. тонн пшениці та жита і 180 тис. тонн цукру з цукрових буряків. Для цього був запланований обсяг видатків у 685 млн. грн., хоча, виходячи з діючих мінімальних цін, необхідно було виділити з державного бюджету 1,5 млрд. гривень.

Однак Мінагрополітики, як головний розпорядник коштів державного бюджету, не забезпечило ефективного їх використання. Аграрний фонд був створений лише у другому півріччі 2005 року, тому не виконав покладені на нього завдання щодо формування продовольчого резерву, - такий висновок зробила Колегія Рахункової палати в результаті аналізу ефективності використання коштів Державного бюджету України, виділених на розвиток АПК у 2005 році.

Фінансові інтервенції для формування державного продовольчого резерву були проведені з обсягом зерна 73,8 тис. тонн (4,9 відс. від законодавчо встановленого) та цукру (з цукрових буряків) 25,2 тис. тонн (14 відсотків).

Значна кількість зерна залишилась на зберіганні в сільгосппідприємствах і не була реалізованою, внаслідок чого село не отримало очікуваних грошових надходжень, які були вкрай необхідні для проведення посіву озимих культур та виконання інших сільськогосподарських робіт. При цьому 48,8 млн. грн. коштів загального фонду не були використані. Їх повернено до державного бюджету.

Мета, поставлена державою перед Аграрним фондом, через затримку у виділенні коштів з державного бюджету та безконтрольність з боку Мінагрополітики, у 2005 році не була досягнута. Формування державного продовольчого резерву з метою стабілізації цін на внутрішньому ринку не здійснене. Натомість Україна протягом 2005 року пережила ряд продовольчих криз.

 

Про цей сайт | Адміністратор | Лист до редакції
Розробник ЗАТ "Софтлайн", Україна© Рахункова палата України