27 червня 2022
04.04.2006

23.03.2006

Невиконання протипаводкових заходів призведе
до втрати... ста гектарів території України

Колегія Рахункової палати розглянула спільний звіт про паралельний аудит виконання протиповеневих заходів на прикордонних водах України та Республіки Польща, підготовлений відповідно до Спільного плану дій між Рахунковою палатою України та Вищою палатою контролю Республіки Польща.

Рахункова палата України та Вища палата контролю Республіки Польща (далі - ВКО) дійшли спільного висновку щодо позитивної оцінки розвитку міждержавної співпраці в сфері протиповеневого захисту.

З метою реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Польща про співробітництво в галузі водного господарства на прикордонних водах створено українсько-польську Комісію у справах кордонних вод. У рамках Комісії діють п'ять робочих груп.

З 2002 року почалася розробка Проекту плану спільних заходів щодо стабілізації русла р. Західний Буг. У 2005 році сторони провели інвентаризацію ділянок берегової ерозії р. Західний Буг і домовились здійснити їх укріплення - кожна сторона за свої кошти.

При цьому аудитори України та Республіки Польща оцінюють стан фінансування та виконання заходів з будівництва протипаводкових споруд, їх утримання, проведення протиерозійних та берегоукріплюючих робіт на транскордонних водах як незадовільний, що не забезпечує дієве та ефективне подолання повеневих проблем на прикордонних водах.

Аудитори зробили висновок, що урядами обох країн не забезпечується необхідний обсяг робіт щодо недопущення відчуження території та зміни проходження державного українсько-польського кордону. Як наслідок, існує загроза втрати територій з обох сторін. Зокрема, через інтенсивну бокову ерозію русла на окремих ділянках існує загроза втрати території України загальною площею близько 100 гектарів. У Республіці Польща існує загроза втрати понад 30 гектарів території.

ВКО зробили однозначний висновок, що органами місцевого самоврядування та управліннями водного господарства обох країн не забезпечується створення матеріально-технічних запасів на випадок повені.

Як з української, так і з польської сторони їх запаси не перевищують 30 відс. від запланованих. Контролем з польської сторони встановлено, що в жодному із шести перевірених органів місцевого самоврядування не виконувався план територіального господарювання на водах.

Аналогічно, перевіркою в Україні встановлено, що протиповеневі заходи виконані в межах 30 відс., з них у Львівській області - на 44,4 відс., у Волинській - 17,5 відсотка.

Провівши паралельні перевірки, польські та українські аудитори відмітили недостатній рівень співпраці територіальних громад і органів місцевого самоврядування на прикордонних водах та відсутність регламентацій (нормативно-правових актів) щодо неї, а також низький рівень обміну інформацією з питань ходу затоплення сірчаного кар'єру Яворівського ДГХП "Сірка" та пропускної здатності річки Шкло.

У спільному звіті аудитори зробили висновок, що недостатнє фінансування протипаводкових заходів в обох країнах призводить до поступового руйнування окремих ділянок протипаводкових споруд та послаблення протиповеневого захисту в регіоні у цілому; матеріально-технічне забезпечення протиповеневих заходів з обох сторін є незначним і не забезпечує безпеку громадян під час повеней.

Виходячи з Висновків аудиту, ВКО підготували спільні Рекомендації Урядам України та Республіки Польща.