27 червня 2022
27.09.2006

"Демократична Україна"
27.09.2006  № 177(23474)

Кожна четверта гривня з держбюджету - "тіньова"

У Києві пройшла представницька міжнародна конференція Європейської організації вищих органів фінансового контролю (EUROSAI) на тему "Роль вищих органів фінансового контролю у боротьбі з корупцією та шахрайством". У ній взяли участь понад 200 учасників із 25 країн Європи та СНД - керівники вищих органів фінансового контролю EUROSAI та держав-учасниць СНД, представники міжнародних організацій, а також учені.

Голова Рахункової палати України Валентин Симоненко зазначив, що головна мета спільних зусиль - створення і підтримка в нашій державі соціальне відповідального та орієнтованого на суспільні цілі механізму управління країною. Нині немає повної ясності в тому, хто, за що і як відповідає у вирішенні ключових проблем соціально-економічного розвитку, зберігається дублювання функцій органів виконавчої влади, діяльність яких "характеризується слабкою відповідальністю, виконавською дисципліною під час виконання прийнятих зобов'язань, законодавчих актів і рішень".

На думку голови РП, питання боротьби з корупцією та шахрайством потрібно піднести на рівень державної політики і створити для цього єдину систему зовнішнього та внутрішнього фінансового контролю. Це значно звузить поле для незаконної діяльності посадових осіб. Треба максимально забезпечити прозорість використання бюджетних коштів і управління державним майном. Зважаючи на те, що система антикорупційного законодавства має чимало суперечностей правового характеру, слід запровадити механізм правової експертизи антикорупційності законодавчих і нормативних актів.

Щодо можливого розширення повноважень Рахункової палати, Валентин Симоненко наголосив, що на підставі систематичного аудиту, який проводить Рахункова палата України в багатьох сферах фінансово-господарської та економічної діяльності держави, можна робити компетентні й достовірні висновки. Повноважень Рахунковій палаті вистачає, але за висновками і рекомендаціями такої авторитетної установи має бути відповідне реагування інших державних установ.

Голова Верховної Ради України Олександр Мороз під час роботи конференції EUROSAI наголосив на необхідності розширення повноважень Рахункової палати України, дієвого реагування на матеріали її перевірок і надання цій структурі координаційних функцій в системі державних органів фінансового контролю. Олександр Мороз зазначив, що в боротьбі з корупцією, яка є актуальною для України, потрібно максимально використати можливості РП і припинити практику, коли її звіти за результатами перевірок сприймаються лише як інформаційний матеріал.

Валентин Симоненко також зауважив, що за десять років установа, що контролює головних розпорядників бюджетних коштів, жодного разу не проводила перевірки на замовлення чи з політичних міркувань. Найважливіший принцип роботи РП - професіоналізм і об'єктивність. Висновки, які робить Палата на підставі перевірок, надходять на розгляд уповноважених інстанцій, і жодна з них не заперечує висновкам РП. Нинішнього року Рахункова палата передала до Генеральної прокуратури України 33 матеріали звітів за результатами перевірок. Проте, на жаль, не завжди до таких висновків ставляться по-державному. За статистикою, належна реакція є лише на 25-30% висновків РП.

За останніми даними, кожна четверта гривня із загальних видатків державного бюджету використовується з порушеннями законів або нецільовим призначенням. Наприклад, щороку з держбюджету на підготовку фахівців за держзамовленням у вищих навчальних закладах витрачають 1,5 млрд. грн. Але більшість випускників після отримання диплома про вищу освіту працюють в комерційних установах і на приватних підприємствах. У цій справі немає прямої залежності від потреби таких фахівців для держави, реальних заявок від державних підприємств, установ і організацій. Як наслідок, на ринку праці - "перевиробництво" юристів, менеджерів і економістів, не вистачає кваліфікованих інженерів. Щороку Академія педагогічних наук на фундаментальні наукові дослідження використовує 80 млн грн бюджетних коштів, але результати пошуку не відповідають витратам. Це лише два приклади.

Найбільша проблема - у недосконалому законодавчому забезпеченні системи реагування на висновки РП. Тому часто під час перевірок і аудиту доводиться використовувати підзаконні акти. На думку Валентина Симоненка, потрібно ухвалити спеціальний закон про запровадження єдиної системи фінансово-економічного контролю в державі.

Рахункова палата, як незалежний конституційний орган фінансового контролю, діє від імені Верховної Ради. Тому, на думку Валентина Симоненка, якщо РП стала б опозиційним інструментом, бракувало б об'єктивності в її висновках через конкуренцію між різними партіями й політичними силами.