17 серпня 2022
Головна » Архів » Офіційні повідомлення » 2006 рік
02.10.2006

22.08.2006

Чверть мільярда гривень - ціна для держбюджету неузгодженості дій Нацбанку та Мінфіну!

Національний банк України не забезпечив виконання фінансових зобов'язань перед Державним бюджетом України за 2005 рік у сумі  254,1 млн. грн. або понад  20 відс. - такий висновок зробила Колегія Рахункової палати,  розглянувши на своєму засіданні результати перевірки кошторису НБУ у 2005 році. Відповідно до Закону України "Про Національний банк України" він  зобов'язаний перераховувати до держбюджету перевищення кошторисних доходів над кошторисними витратами.

Основною причиною такого невиконання стало дострокове погашення у 2005 році Міністерством фінансів України процентних облігацій внутрішньої державної позики (ПОВДП-2000) з портфеля Національного банку, що призвело до втрати ним доходів у сумі 272 млн. гривень.

Проведений аудиторами аналіз фактичного стану виконання кошторису Національного банку України за 2005 рік та розміру фінансового результату засвідчив реальну можливість виконання ним фінансових зобов'язань перед Державним бюджетом України у повному обсязі, незважаючи навіть на недонадходження доходів від Мінфіну.

Так, отримавши перевищення доходів над витратами у сумі 1643 млн. грн., при розмірі фінансових зобов'язань перед Державним бюджетом України у сумі 1209,5 млн. грн., банком перераховано до Державного бюджету України у 2005 році лише 955,4 млн. гривень.

Як зазначено на Колегії Рахункової палати, відповідальність за невиконання цих фінансових зобов'язань перед Державним бюджетом України за 2005 рік  несуть Кабінет Міністрів України та Міністерство фінансів України, які не організували належним чином виконання цього показника  Державного бюджету України і не аналізували реальний стан виконання кошторису банку, а також Національний банк України, який мав реальну можливість забезпечити виконання своїх фінансових зобов'язань шляхом авансового перерахування, але не ініціював проведення цих операцій.

Заниження прогнозних розмірів фінансових результатів з боку Національного банку України та неузгоджене збільшення фінансових вимог до банку з боку Міністерства фінансів України спричиняє необхідність суттєвого коригування кошторису Національного банку та створює підгрунтя для невиконання його фінансових зобов'язань перед  Державним бюджетом України.

Аудиторами встановлено, що внаслідок проведених протягом 2005 року змін доходну частину кошторису збільшено майже в 1,5 раза, на 938 млн. грн., що, при збільшенні планових витрат на 10 відс., дало зростання перевищенню попередньо запланованих доходів над витратами у 2 рази.

Організація Національним банком України кошторисного процесу потребує подальшого вдосконалення. Зміни кошторисних призначень, що вносились протягом року, не завжди були послідовними та необхідними і, як показав аналіз їх подальшого виконання, в окремих випадках - невиправданими.

Недоліки в організації кошторисного процесу та відомчого контролю за використанням коштів спричинили порушення при здійсненні видатків на капітальні вкладення, закупівлю товарів, робіт і послуг, оплату праці та соціальні виплати, а також неефективне і нераціональне використання основних засобів та товарно - матеріальних  цінностей.

В ході розгляду було звернуто увагу керівництва Нацбанку на невиконання ним Закону України "Про передачу колекції образотворчого мистецтва Акціонерного товариства "Градобанк" у державну власність". Хоча кошти з відшкодування заборгованості АТ "Градобанк" (9,5 млн. грн.)   надійшли до банку у грудні 2005 року і колекція  вивільнена ним з-під застави, рішення Правління Національного банку України щодо відмови в її передачі не скасовано і колекція до цього часу у державну власність не передана.