21 сiчня 2022

07.11.2006

Підготовка спортсменів і міжнародний
імідж держави - взаємозалежні складові

Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту і Кабінет Міністрів України не привели у відповідність з вимогами Законів України "Про державні цільові програми" і "Про фізичну культуру і спорт" Цільову комплексну програму "Фізичне виховання - здоров'я нації". Не затверджено також відповідну державну цільову програму на 2006 рік, що призвело до непрозорого та неконтрольованого планування і використання коштів державного бюджету на підготовку збірних команд України, їх участь в офіційних змаганнях та централізовану підготовку спортсменів вищих категорій дитячо-юнацькими спортивними школами і школами вищої спортивної майстерності - такий висновок   Колегії Рахункової палати за результатами  перевірки використання у 2005 році та І півріччі 2006 року коштів Державного бюджету України, виділених Міністерству  на виконання державних програм підготовки резерву і складу національних команд та забезпечення їх участі у змаганнях державного і міжнародного значення.

Неналежний підхід виконавчої влади, а також самоусунення від контролю Міністерства фінансів не забезпечили ефективного використання коштів державного бюджету на підготовку спортсменів вищих категорій.

Так, внаслідок порушень чинного законодавства, відсутності нормативно-правової бази щодо врегулювання проведення заходів спорту вищих досягнень, Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту допущено довільне планування і використання кошів державного бюджету у загальній сумі 51,6 млн. грн., з них використано з бюджетним правопорушенням більше 2,5 млн. грн. та неефективно - 3,3 млн. гривень.

У 2005 році з обгрунтовано необхідних 2008 навчально-тренувальних зборів та міжнародних змагань з олімпійських видів спорту збірні команди України взяли участь лише у 1066, що становить 53,1 відсотка.

Враховуючи те,  що у кінці минулого року до Державного бюджету України повернуто невикористані кошти, фінансове забезпечення дозволяло здійснювати спортивні заходи у межах запланованих. Причиною такого становища є відсутність чітких організаторських та управлінських дій як конкретно керівництва Міністерства, особливо у виконанні контрольних функцій, так і прорахунків економічних служб. І, як наслідок, значне зниження рівня спортивних досягнень та завоювань призових місць на різного роду міжнародних змаганнях.

В порушення Закону України "Про фізичну культуру і спорт", яким визначено, що державне фінансування фізкультурно-виховної діяльності і спорту вищих досягнень здійснюється окремо, Мінсім'ямолодьспортом та Мінфіном  масові заходи з фізичної культури та спорт вищих досягнень заплановано і профінансовано за однією бюджетною програмою.

Отже, Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту створена непрозора, неконтрольована і неефективна система використання коштів Державного бюджету України на підготовку спортсменів вищих категорій.

Інформацію про результати перевірки направлено Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму,  Висновок Колегії Рахункової палати направлено Кабінету Міністрів України та Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту.