21 сiчня 2022

08.11.2006

Мешканці Львівщини потерпають
від нерозпорядливості владних структур

Перевіркою, проведеною у Львівській області, встановлено, що протягом 2005 року та І півріччя 2006 року Львівською облдержадміністрацією, місцевими органами влади не було забезпечено ефективне управління коштами субвенції з державного бюджету. Внаслідок цього, а також в результаті недофінансування з державного бюджету, не було досягнуто мети надання субвенції - забезпечення в регіоні прогнозованого рівня газифікації населених пунктів. З 20,2 тис. осель, які планувалось підключити до мережі по 71 об'єкту газифікації з терміном закінчення будівництва у 2005 році, станом на 01.07.2006 в експлуатацію було введено 27 об`єктів (38 відс.), а газифіковано лише 4,8 тис. дворів (24 відс.) - такий висновок зробила Колегія Рахункової палати за результатами перевірки формування та використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам Львівської області на будівництво газопроводів-відводів та газифікацію населених пунктів за 2005 рік і I півріччя 2006 року.

У Львівській області в 2005 році не забезпечено виконання планових завдань по стягненню збору до діючого тарифу на природний газ до спеціального фонду державного бюджету, який є джерелом формування коштів субвенції (стягнуто збору у 5,7 раза менше плану). При цьому  видатки коштів субвенції перевищують у 2,3 раза суму фактично сплаченого від області збору до спеціального фонду державного бюджету.

Планування і формування переліку об'єктів газифікації здійснювалось Львівською облдержадміністрацією за відсутності обґрунтованого підходу до вирішення питання газифікації, з порушенням законодавства. Включення у перелік значної кількості нових об'єктів та об'єктів з обсягами фінансування, які в декілька разів були менше їх кошторисної вартості, недофінансування завершення розпочатих об'єктів із високим ступенем будівельної готовності обумовило зростання в області кількості довгобудів, обсягів незавершеного будівництва, розпорошення коштів.

Так, в порушення вимог законодавства України, до переліку об'єктів газифікації на 2005 рік 82 відс. об'єктів були включені з проведеною частково, або взагалі не проведеною комплексною державною експертизою проектів. На будівництво 60 об'єктів газифікації у 2005 році  та 91 об'єкта у 2006 році  виділялися кошти в розмірі 30-100 тис. грн., а це в 4-15 разів менше залишку їх кошторисної вартості. У 2006 році до переліку не включені 19 об'єктів, розпочатих у попередні роки, у тому числі такі, по яких обліковується кредиторська заборгованість за виконані роботи у 2005 році.

При  використанні коштів субвенції не забезпечувалось дотримання законодавства. Перевіркою встановлено факти бюджетних правопорушень на загальну суму 11,5 млн. грн. та незаконних витрат на суму 60,5 тис. грн. або 71 відс. до профінансованих асигнувань.

В області виявлено факти неефективного управління побудованими об'єктами газифікації, що споруджені за рахунок бюджетних коштів, безоплатної передачі їх комерційним структурам  з недотриманням  при цьому вимог податкового законодавства.

Наприклад, протягом 2005 - I півріччя 2006 року безоплатно та без оподаткування на баланс ВАТ "Львівгаз" передано 20 об'єктів газифікації на суму 1,8 млн. грн., які побудовані за рахунок коштів субвенції. При цьому державний бюджет недоотримав близько 580 тис. гривень.

Негативно вплинуло на забезпечення досягнення мети і несвоєчасне прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів щодо формування та використання коштів субвенції і недофінансування запланованих обсягів субвенції.

Так, порядок надання субвенції з державного бюджету на газифікацію та перелік об'єктів, що фінансуються у 2005 році за рахунок цієї субвенції були затверджені Кабінетом Міністрів України із значною затримкою у часі, двома постановами, відповідно, у червні та серпні 2005 року. Внаслідок цього, протягом п'яти місяців 2005 року (квітень-серпень) субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам Львівської області на газифікацію не надавалась, а фінансування почало здійснюватись лише з вересня 2005 року. При планових призначеннях субвенції у сумі 22,9 млн. грн. фактично було надано лише 7 млн. гривень.