16.02.1999  |  Прес-служба Рахункової палати

У Рахунковій палаті України

16.02.1999

На черговому засіданні колегія Рахункової палати особливу увагу приділила результатам перевірки обгрунтованості й правомірності створення державної риболовецької компанії, зареєстрованої в офшорній зоні, та використання бюджетних коштів на будівництво для неї траулерів.

Вивчення показало, що з метою підтримки суднобудівної промисловості Президент України доручив Кабінету міністрів забезпечити фінансування добудови 9 риболовецьких траулерів на Чорноморському суднобудівному заводі з наступною передачею їх у лізинг підприємствам рибного господарства. Кабінет міністрів розпорядженням від 20.08.97р.

№ 460-р., порушивши чинне законодавство України, дозволив Держкомрибгоспу провести реєстрацію державної риболовецької компанії в офшорній зоні і визначити напрями використання передбачуваних для цього кредитів комерційних банків.

Компанію "Fishing Company S.A." зареєстровано на Британських Віргінських островах, а її представництво- у Севастопольській міськдержадміністрації і включено Держкомстатом України до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України як власність міжнародних організацій і юридичних осіб інших держав.

Оскільки чинним законодавством України не передбачена реєстрація державних підприємств в офшорних зонах, Кабінет міністрів та Державний комітет рибного господарства своїми рішеннями не лише порушили норми законодавства України , але й перевищили свою компетенцію. Наслідком цих незаконних дій стало неправомірне виведення державної компанії з-під контролю самої держави, що виявилося, зокрема, у нецільовому та неефективному використанні частини кредитних коштів, реалізації за кордоном майже 90 відсотків виловленої риби тощо.

Держкомрибгосп, до сфери управління якого входить "Fishing Company S.A.", не забезпечив організації належного обліку та статистичної звітності, внаслідок чого бухгалтерський облік в компанії не відповідає ні встановленому в Україні порядку, ні міжнародним бухгалтерським стандартам. Кредитний договір між Українською державною риболовецькою компанією "Fishing Company S.A." і Ощадбанком України та дві додатково укладені угоди змінили попередньо визначені умови кредитування.Відсутність належного контролю з боку Міністерства фінансів- гаранта повернення компанією одержаного кредиту- за правильністю нарахування відсотків за користування кредитом та своєчасним його погашенням призвела до подорожчання позички і додаткового навантаження на бюджет. Фактична сума кредитних ресурсів на фінансування добудови суден у зв'язку із змінами умов кредитування збільшилася до 42,4 млн. гривень, тобто майже удвічі перевищує передбачену згаданим вище розпорядженням Кабінету міністрів.

Викладене свідчить про те, що фактично створені юридичні передумови для можливої втрати в майбутньому Україною своєї власності.

З урахуванням викладених та ряду інших фактів Рахункова палата підготувала пропозиції для приведення нормативних актів щодо створення, реєстрації та діяльності компанії "Fishing Company S.A." у відповідність з чинним законодавством України.

Колегія ухвалила направити відповідні матеріали Президенту України, Голові Верхової Ради та Кабінету міністрів України.

На засіданні колегії розглянуто інші питання фінансово-економічного контролю, а також затверджено тимчасові методичні рекомендації щодо перевірок дотримання порядку проведення взаємозаліків коштів з фінансування видатків у рахунок погашення недоїмки за належними до бюджету платежами.

повернутись