07.10.2002  |  Рахункова палата


Висновок за результатами аналізу виконання Державного бюджету України за дев'ять місяців 2002 року


Київ 2002


Члени Колегії Рахункової палати України:

 

Симоненко В.К. -

Голова Рахункової палати

Маліков В.В. -

Перший заступник Голови Рахункової палати

Мельничук В.Г. -

заступник Голови Рахункової палати

Хропатий Б.Ф. -

Секретар Рахункової палати

Вітковська Л.В. -

директор департаменту контролю видатків на державне управління

Головань М.М. -

директор зведеного департаменту контролю та аналізу бюджетів України

Зіпір А.П. -

директор департаменту контролю видатків на промисловість та енергетику

Іваненко Ю.В. -

директор департаменту контролю державного боргу та діяльності банківських установ

Невідомий В.І. -

директор департаменту контролю видатків на судову владу, оборону, правоохоронну діяльність та безпеку держави

Немировський В.Л. -

директор департаменту контролю використання коштів цільових бюджетних та державних позабюджетних фондів

Огородник В.С. -

директор департаменту контролю видатків на АПК та виробничу інфраструктуру

Пилипенко В.П. -

директор департаменту контролю за дотриманням законодавства з питань бюджету

Тахтай В.Є. -

директор департаменту організації та здійснення контролю за використанням коштів державного бюджету в регіонах

Фліссак Я.А. -

директор департаменту контролю видатків на соціальну сферу та науку

 

Висновок за результатами аналізу виконання Державного бюджету України за дев'ять місяців 2002 року / Підготовлено зведеним департаментом контролю та аналізу бюджетів України і затверджено постановою Колегії Рахункової палати від 12.11.2002 № 27-1 / - Київ: Рахункова палата України, 2002. - Випуск 17.

 

 

© Рахункова палата України.
Матеріал офіційний.
При використанні посилання на Рахункову палату обов'язкове.

 

 


ЗМІСТ

 

I. Загальна оцінка та особливості виконання Державного бюджету України 5
II. Виконання загального фонду державного бюджету 11
III. Виконання спеціального фонду державного бюджету 26
IV. Фінансування Державного бюджету України та оцінка державного боргу 31
V. Міжбюджетні відносини та виконання місцевих бюджетів 34Рахунковою палатою відповідно до статей 2, 6, 7, 22 і 30 Закону України "Про Рахункову палату" та на підставі квартального звіту Державного казначейства про виконання Державного бюджету України, місцевих бюджетів та зведеного бюджету України станом на 1 жовтня 2002 року, а також матеріалів контрольно-аналітичних заходів, проведених департаментами Рахункової палати, здійснено аналіз виконання Державного бюджету України за дев'ять місяців 2002 року.

У ході аналізу використано звітні та інформаційно-аналітичні дані Національного банку, Міністерства фінансів, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції, Державної податкової адміністрації, Державної митної служби, Державного комітету статистики тощо.

Колегія Рахункової палати розглянула матеріали аналізу виконання Державного бюджету України за дев'ять місяців 2002 року і зробила наступний висновок:

 

І. Загальна оцінка та особливості виконання Державного бюджету України

 • Кабінетом Міністрів України та Міністерством фінансів не забезпечено виконання Державного бюджету України за дев'ять місяців 2002 року як за доходами, так і за видатками.
  • До державного бюджету за дев'ять місяців 2002 року надійшло доходів та коштів на фінансування державного бюджету в цілому 34 млрд. 285,6 млн. гривень. Через невиконання планових показників бюджет не отримав 5 млрд. 763,5 млн. гривень.
   • До державного бюджету надійшло доходів у сумі 31 млрд. 963,4 млн. грн. або 70,4 відс. річного обсягу, затвердженого Законом України "Про Державний бюджет України на 2002 рік". Встановлений Бюджетним розписом план надходжень доходів до загального фонду на дев'ять місяців поточного року не виконано. До загального фонду надійшло доходів у сумі 24 млрд. 646,3 млн. грн., що на 1 млрд. 759,2 млн. грн. або 6,7 відс. менше планового обсягу.
   • План надходження коштів за рахунок встановлених Законом джерел фінансування державного бюджету також не виконано: із запланованих 6 млрд. 326,5 млн. грн. на 01.10.2002 надійшло лише 2 млрд. 322,2 млн. грн. або 36,7 відс. плану та 21,4 відс. річної суми.
  • Всього із державного бюджету за дев'ять місяців здійснено витрат коштів (видатки та витрати на погашення державного боргу) на загальну суму 34 млрд. 897 млн. гривень.
   • Видатки державного бюджету проведені в сумі 30 млрд. 101,9 млн. грн. або 57,9 відс. від річного плану. Проти визначеного Бюджетним розписом плану не проведено видатків за рахунок загального фонду державного бюджету на суму 5 млрд. 300,2 млн. грн., що становить 18,3 відс. плану дев'яти місяців.
   • Міністерством фінансів і Державним казначейством станом на 1 жовтня 2002 року також проведені витрати з погашення державного боргу в сумі 4 млрд. 795,1 млн. грн., що перевищило кошти, які надійшли на фінансування бюджету, на 2 млрд. 472,9 млн. гривень.
  • Таким чином, витрати державного бюджету перевищили його надходження та спричинили дефіцит коштів бюджету в цілому на суму 611,4 млн. грн., а загального фонду - 1 млрд. 283,7 млн. гривень. Для покриття дефіциту коштів Державне казначейство залучило станом на 1 жовтня 2002 року кошти з єдиного казначейського рахунку на загальну суму 2 млрд. 391,1 млн. грн., у тому числі й кошти державних фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань та кошти інших фондів і клієнтів казначейства, які не включено до складу державного бюджету.
   У звіті Державного казначейства станом на 1 жовтня 2002 року визначено відповідно до чинної методології профіцит державного бюджету в сумі 1 млрд. 861,5 млн. грн. як перевищення доходів бюджету над його видатками без урахування операцій з фінансування державного бюджету.
 • Кабінет Міністрів України не спромігся забезпечити виконання низки власних рішень щодо наповнення доходної частини Державного бюджету України. Проти показників, передбачених розписом доходів загального фонду державного бюджету на січень-вересень поточного року, в цілому не отримано 1,8 млрд. гривень. При цьому податковий борг суб'єктів підприємництва перед державним бюджетом збільшився на 5,6 млрд. гривень.
  • Постановами Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 № 21 "Про заходи щодо забезпечення виконання Державного бюджету України у І кварталі 2002 року", від 24.01.2002 № 78 "Про додаткові заходи щодо забезпечення виконання Державного бюджету України у І кварталі 2002 року", від 19.04.2002 № 546 "Про заходи щодо забезпечення виконання Державного бюджету України у ІІ кварталі 2002 року" та від 19.07.2002 № 1030 "Про заходи щодо забезпечення виконання Державного бюджету України у ІІІ та ІV кварталах 2002 року", міністерствам та відомствам встановлені завдання щодо мобілізації до бюджетів за дев'ять місяців поточного року 13,4 млрд. грн., а також погашення податкового боргу в сумі 2,9 млрд. гривень.
   Проте встановлені завдання не виконані. Податковий борг суб'єктів господарювання із платежів до бюджетів України з початку року збільшився більше ніж удвічі або на 6,9 млрд. грн. і на 1 жовтня 2002 року становив 13,2 млрд. грн., з яких 11,1 млрд. грн. або 84,5 відс. є заборгованістю перед державним бюджетом. Найбільші суми недоїмки обліковуються за платниками, підпорядкованими Мінпаливенерго, Мінпромполітики, Мінтрансу, а також НАК "Нафтогаз України". Майже половину загального обсягу недоїмки складає заборгованість платників, зареєстрованих у м. Києві, яка з початку року зросла в три рази і на 1 жовтня поточного року становила 5,9 млрд. гривень.
   Борг з податку на додану вартість склав 6,3 млрд. грн. або 47,9 відс. загальної суми недоїмки, податку на прибуток підприємств - 3,7 млрд. грн., відрахувань від плати за транзит природного газу через територію України - 902 млн. грн., акцизного збору з вітчизняних товарів - 473,7 млн. гривень.
 • Урядом та Фондом державного майна не виконується Державна програма приватизації, внаслідок чого державний бюджет протягом січня-вересня поточного року не отримав майже 2,7 млрд. гривень. Не забезпечено також сплату до державного бюджету дивідендів, нарахованих на державну частку акцій господарських товариств.
  • За січень-вересень 2002 року Фонд державного майна при плані 3 млрд. 184,3 млн. грн. перерахував до загального фонду на фінансування державного бюджету лише 497,1 млн. грн. коштів від приватизації державного майна, що у 6,4 раза менше плану.
   За дев'ять місяців поточного року із запланованих на цей період 722 пакетів акцій об'єктів групи В та Г (велика приватизація) виставлено на продаж лише 637 пакетів акцій або 88,2 відс. плану, з них продано лише 215 пакетів акцій (33,8 відс.), 183 (28,7 відс.) - продано частково, 68 (10,7 відс.) - знаходяться в продажу та 171 (26,8 відс.) - залишилися не проданими.
   Також не виконано рішення Уряду від 19.04.2002 № 546 щодо забезпечення надходження до державного бюджету коштів від продажу належної ВАТ "Укртелеком" частки в статутному фонді спільного підприємства "Український мобільний зв'язок" у сумі 443,9 млн. гривень.
  • Протягом дев'яти місяців 2002 року до державного бюджету надійшло 12,3 млн. грн. дивідендів, нарахованих на державну частку акцій господарських товариств, або лише 3,3 відс. плану, встановленого в сумі 369,4 млн. гривень.
   • Зокрема, Міністерство палива та енергетики не забезпечило перерахування до державного бюджету дивідендів, нарахованих на акції господарських товариств паливно-енергетичного комплексу. При плані 210 млн. грн. до бюджету надійшло лише 700 тис. гривень. Міністерством також не забезпечено надходження 230,1 млн. грн. заборгованості за дивідендами, нарахованими на державну частку акцій господарських товариств за підсумками їх господарської діяльності в 1999-2000 роках.
   • Незважаючи на неодноразові звернення Фонду державного майна до Кабінету Міністрів України, як засновника НАК "Нафтогаз України", на користь держави, яка є єдиним акціонером і власником Компанії, дивіденди не нараховуються та не сплачуються. Як наслідок, тільки за підсумками господарської діяльності НАК "Нафтогаз України" в 2001 році до бюджету не надійшло 41,5 млн. грн., при тому, що Компанією отримано 215,6 млн. грн. чистого прибутку.
   • Також не надійшли до бюджету нараховані за результатами діяльності в минулому році дивіденди від ВАТ "ДЕК "Центроенерго" - 29,1 млн. грн., ВАТ "ЕК "Київенерго" - в сумі 1,95 млн. грн., ДАХК "Каскад" - 0,5 млн. грн., ВАТ "Чезара" - 0,3 млн.грн., ВАТ "Київметробуд" - 0,2 млн. гривень.
   • Державним комітетом зв'язку та інформатизації, уповноваженим управляти державними корпоративними правами ВАТ "Укртелеком", не забезпечено надходження до державного бюджету 205,4 млн. грн. дивідендів за підсумками діяльності товариства в 2001 році. Не забезпечено надходження коштів до загального фонду державного бюджету за дивідендами, нарахованими на державну частку акцій ВАТ "Укртелеком" за підсумками 2000 року в сумі 148,9 млн. гривень.
 • Урядом не вжито достатніх заходів щодо забезпечення сталого економічного розвитку, відновлення платоспроможності суб'єктів підприємництва та поліпшення дисципліни платежів.
  • Показники державного бюджету на 2002 рік формувалися, виходячи з прогнозованого зростання ВВП на 6 відсотків. За підсумками розвитку економіки у першому півріччі бюджетного року постановою від 25.07.2002 № 1043 "Про схвалення уточнених Основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2002 рік" Кабінет Міністрів України схвалив цільовий варіант економічного розвитку, який виходив з того, що Урядом та Національним банком в другому півріччі поточного року "буде вжито рішучих заходів з метою забезпечення високих темпів зростання і виходу показника ВВП на прогнозну траєкторію (6 відсотків)". Так, передбачалося зростання внутрішнього виробництва, зростання експорту на 7 відс., а імпорту на 7,7 відс., суттєве поліпшення дисципліни платежів, зокрема, в енергетиці, започаткування процедур майнової відповідальності підприємств-боржників, виконання державного бюджету за доходами та досягнення його збалансованості.
   Проте динаміка економічного розвитку не поліпшилася.
   Реальний валовий внутрішній продукт у січні-вересні поточного року, порівняно з відповідним періодом минулого року, зріс лише на 4,1 відс., промислове виробництво - на 6 відс., обсяг продукції сільського господарства - 3 відсотки. У минулому році за цей період приріст ВВП становив 10,5 відс., промислового та сільськогосподарського виробництва - 16,7 та 11,3 відс., відповідно.
  • В першу чергу, послаблено внутрішній фактор економічного зростання: уповільнилися темпи розвитку галузей, орієнтованих на внутрішній ринок. У харчовій промисловості приріст виробництва за січень-вересень 2002 року становив 8,8 відс. проти 21,2 відс. у відповідному періоді минулого року. Практично, не наростили обсягів виробництва підприємства легкої промисловості - 0,9 відс., у той час як в 2001 році приріст виробленої продукції становив 17,3 відс., частка продукції галузі в структурі промислового виробництва зменшилася з 11-12 відс. за минулі роки до 1,3 відс. у поточному році.
  • Значно нівелювався вплив експортного фактора. За січень-серпень 2002 року позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами проти січня-серпня 2001 року зменшилося на 157,5 млн. дол. і становило 485 млн. доларів США. При цьому обсяг експорту товарів збільшився лише на 3,2 відс. проти 17,1 відс., а обсяг імпорту - на 5 відс. проти 12,4 відс. у січні-серпні минулого року. В загальному обсязі товарного експорту скоротилася частка таких традиційно експортних груп як: чорні метали (з 31,6 до 30,7 відс.); вироби з чорних металів (з 4,4 до 3,1 відс.); алюміній та вироби з нього (з 2,9 до 2 відс.); продукти неорганічної хімії (з 3,6 до 2,5 відс.); механічні машини та устаткування (з 8,2 до 7 відсотків).
  • Уповільнення темпів економічного розвитку відбувалося на фоні погіршення фінансового стану платників податків та нарощення обсягів їх заборгованості, у тому числі, за використані енергоресурси.
   • За результатами економічної діяльності в січні-серпні поточного року збитковими виявилися 43 відс. загальної кількості підприємств, якими одержано 10,4 млрд. грн. збитків, що перевищило торішній фінансовий результат на 0,5 млрд. гривень. Водночас прибутки зменшилися на 4,6 млрд. грн. і становили 21,1 млрд. гривень.
   • Дебіторська заборгованість суб'єктів господарювання з початку року зросла на 11,2 млрд. грн. або 5,1 відс., кредиторська - на 9,9 млрд. грн. або 3,5 відс. і на 1 вересня 2002 року становили, відповідно, 231,5 та 292,3 млрд. гривень. Дебіторська заборгованість підприємств електроенергетики за відпущену споживачам енергію з початку року зросла на 807 млн. грн. або на 8,8 відс. і на 1 жовтня поточного року досягла 10 млрд. гривень.
   • Формальною залишалася робота урядових структур щодо управління та контролю за фінансово-господарською діяльністю державних підприємств та об'єктів, де є частка держави. За даними Держкомстату в січні-червні поточного року збитковими виявилися 46,6 відс. підприємств державної форми власності. Обсяг одержаних ними збитків від звичайної діяльності до оподаткування становив 2 млрд. грн. або 21,1 відс. загальної суми. Найбільш збитковими виявилися підприємства з виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення - 85,7 відс., добувної промисловості - 72,1 відс., електроенергетики - 63,5 відс., хімічної промисловості - 61,7 відс., з виробництва деревини та виробів з деревини - 60 відсотків. Дебіторська заборгованість підприємств державної форми власності з початку року зросла на 1,3 млрд. грн., кредиторська - 1 млрд. грн. і досягли, відповідно, 85,7 та 99,3 млрд. гривень.
 • Кабінетом Міністрів України не врегульовано вимоги окремих статей Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", а урядові рішення прийняті із значним запізненням.
  • На виконання статті 26 Закону Кабінет Міністрів України був зобов'язаний здійснити розподіл в розрізі регіонів обсягів поставок інсулінів для хворих на цукровий діабет, лікарських засобів для лікування онкологічних хворих та хворих на туберкульоз, імунобіологічних препаратів для захисту населення від інфекційних хвороб за рахунок централізованих закупівель. Зазначеного розподілу до цього часу не затверджено, а наказами Міністерства охорони здоров'я від 18.06.2002 № 275 та від 02.09.2002 № 329 здійснено розподіл лише препаратів інсуліну.
  • На виконання статті 44 Закону Порядок вилучення коштів з місцевих бюджетів до державного бюджету у разі здійснення видатків з місцевого бюджету, які мають провадитися згідно з Бюджетним кодексом України з іншого бюджету, було затверджено лише в липні 2002 року (постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2002 № 995).
  • Тільки в серпні поточного року постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 № 1222, на виконання вимог статті 55 Закону, було затверджено порядок реалізації окремих положень і норм Законів України з питань освіти, внаслідок чого механізм надання державних гарантій щодо соціального захисту педагогічних, науково-педагогічних працівників почав діяти із значним запізненням.
  • До цього часу Урядом не встановлено порядку відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури та судів, як це передбачено статтею 25 Закону, що суттєво обмежує право громадян на відшкодування завданих їм збитків.

ІІ. Виконання загального фонду державного бюджету

Доходи


 • Передбачена Бюджетним розписом доходна частина загального фонду Державного бюджету України на січень - вересень 2002 року, в сумі 26 млрд. 405,5 млн. грн., не виконана. Фактично до загального фонду надійшло 24 млрд. 646,3 млн. грн., що на 1 млрд. 759,2 млн. грн. або 6,7 відс. менше планового обсягу.
  • Із 3,9 млрд. грн., що не надійшли за 35 окремими видами платежів до загального фонду, Державна податкова адміністрація не забезпечила надходження 3,3 млрд. грн., Фонд державного майна - 0,4 млрд. грн., Державна митна служба - 0,2 млрд. гривень.

Стан виконання державного бюджету за категоріями доходів характеризують дані, наведені в таблиці 1.

Виконання державного бюджету за доходами у січні-вересні 2002 року

№ з/п Показники Затверджено на 2002 рік Виконано за січень - вересень 2002 року
всього у т.ч. загальний фонд всього у т.ч. загальний фонд
сума у відс. план виконано відс. виконання до:
плану річного обсягу

 

ВСЬОГО ДОХОДІВ 45 391 36 881 31 963 70,4 26 406 24 646 93,3 66,8

 

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Податкові надходження 29 574 28 172 20 640 69,8 20 044 19 558 97,6 69,4
1.1 податок на прибуток підприємств 10 214 10 043 5 525 54,1 7 016 5 432 77,4 54,1
1.2 податок на додану вартість 12 888 12 888 9 913 76,9 9 250 9 913 107,2 76,9
1.3 акцизний збір з вироблених в Україні товарів 2 542 2 131 2 460 96,8 1 498 1 958 130,7 91,9
1.4 акцизний збір з ввезених на територію України товарів 676 384 338 50,1 284 180 63,4 46,8
1.5 ввізне мито 2049 2006 1518 74,1 1464 1 471 100,5 73,3
ІІ. Неподаткові надходження 11790 5496 8470 71,8 4112 2783 67,7 50,6
2.1 дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств 439 439 12 2,8 369 12 3,3 2,8
2.2 рентна плата 638 638 576 90,2 473 576 121,6 90,2
2.3 митні збори 495 495 346 69,8 361 346 95,6 69,8
2.4 відрахування від плати за транзит природного газу через територію України 2 240 2 240 896 40 1658 896 54,1 40
ІІІ. Доходи від операцій з капіталом 737 121 363 49,3 85 106 124,9 87,4
ІV. Цільові фонди 121 - 157 128,9 - -

 

-
V. Офіційні трансферти 3 091 3 091 2 199 71,1 2 164 2 199 101,6 71,1
  • Не виконані планові показники загального фонду державного бюджету за 14 із 30 джерел податкових надходжень на суму майже 2,4 млрд. грн., у тому числі на 1 млрд. 584 млн. грн. або 22,6 відс. з податку на прибуток підприємств, на 506,5 млн. грн. або 9,2 відс. з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів, на 103,8 млн. грн. або 36,6 відс. з акцизного збору із ввезених на територію України товарів, на 75,1 млн. грн. або 76,2 відс. з плати за видачу ліцензій та сертифікатів, на 64,7 млн. грн. або 4,8 відс. з мита на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності.
  • Планові показники неподаткових надходжень не виконані за 19 джерелами із 32 на суму 1,5 млрд. грн., у тому числі з відрахувань від плати за транзит природного газу через територію України на 761,7 млн. грн. або 45,9 відс., дивідендів, нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, на 357,1 млн. грн. або 96,7 відс., доходів від операцій кредитування та надання гарантій на 50 млн. грн. або 64,5 відс., єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України на 38,6 млн. грн. або 56,6 відс., відрахувань від плати за транспортування нафти магістральними нафтопроводами на 45 млн. грн. або на 25,9 відс., рентної плати за нафту, що видобувається в Україні на 12,8 млн. грн. або 12 відсотків.
  • До державного бюджету не надійшло 129,1 млн. грн. або 78,1 відс. коштів від НАК "Нафтогаз України" в рахунок погашення заборгованості перед Міноборони за угодою про передачу до Російської Федерації важких бомбардувальників ТУ-160, ТУ-95МС, крилатих ракет повітряного базування великої дальності та обладнання. Кабінетом Міністрів України всупереч вимогам статті 48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" щодо заборони здійснення розрахунків з бюджетом у негрошовій формі прийнято розпорядження від 17.09.2002 № 542-р, яким затверджено порядок передачі пально-мастильних матеріалів Міністерству оборони в рахунок погашення заборгованості НАК "Нафтогаз України" перед цим міністерством. При цьому обсяги фактично проведених розрахунків повинні відображатися у складі спеціального фонду, тоді як кошти від НАК "Нафтогаз України" в рахунок погашення заборгованості перед Міноборони, визначені пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.99 № 2062, згідно із статтею 24 Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" зараховуються до загального фонду державного бюджету.
  • Однією з головних причин невиконання державного бюджету за податковими надходженнями є незадовільний стан адміністрування податків.
   • У 2002 році середньозважений норматив відрахувань до державного бюджету податку на прибуток підприємств збільшено з 76,2 відс. в минулому році до 88,2 відсотка. Однак зростання обсягу його надходження не відбулося. Навпаки, протягом січня-вересня поточного року недоїмка за цим податком збільшилася. Якщо станом на 1 лютого поточного року проти запланованих сум до бюджету не надійшло 169,8 млн. грн. цього податку, то на 1 жовтня відставання збільшилося до 1,6 млрд. грн., а заборгованість платників податку до бюджетів усіх рівнів за дев'ять місяців зросла у 2,8 раза і становила понад 3,7 млрд. гривень.
    Державна податкова адміністрація та НАК "Нафтогаз України" не забезпечили виконання встановлених Урядом завдань щодо мобілізації доходів до державного бюджету та скорочення неплатежів в загальній сумі, відповідно, 3,7 млрд. грн. і 0,8 млрд. гривень. Більше того, із всього обсягу недоїмки за платежами до бюджету підприємств паливно-енергетичного комплексу в сумі близько 8 млрд. грн. (60,6 відс. всієї недоїмки), недоїмка НАК "Нафтогаз України" на 01.10.2002 становила 4,6 млрд. грн., у тому числі з податку на прибуток - 1,4 млрд. грн., податку на додану вартість - 2,2 млрд. грн., відрахувань від плати за транзит природного газу - 1 млрд. гривень.
  • Водночас за окремими джерелами доходів до державного бюджету планові показники перевиконані на загальну суму 2,1 млрд. грн., що свідчить про наявність суттєвих прорахунків під час формування доходної частини бюджету.
   • За податковими надходженнями перевиконані планові показники з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів (на 1 млрд. 169,1 млн. грн. або 31,2 відс.), акцизного збору з вітчизняних товарів (на 460,3 млн. грн. або 30,7 відс.), зборів за використання природних ресурсів (на 104,5 млн. грн. або в 1,5 раза).
   • Серед неподаткових платежів у 13,2 раза перевиконано річний обсяг відрахувань від перевищення розрахункової величини фонду оплати праці на підприємствах-монополістах, планові надходження рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, перевиконано на 115 млн. грн. або в 1,3 раза.
  • Не відбулося скорочення бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість. В цілому зазначена бюджетна заборгованість з початку року зросла на 900 млн. грн. і на 1 жовтня поточного року становила 6,7 млрд. грн. або 51,9 відс. обсягу надходжень податку, запланованого на рік. Сума простроченої бюджетної заборгованості на 1 жовтня становила 2,3 млрд. грн. проти 2,1 млрд. грн. на 1 січня 2002 року.
   Станом на 1 жовтня поточного року Державним казначейством за висновками податкових органів відшкодовано 3 млрд. 265,8 млн. грн. податку на додану вартість, з них 71,1 відс. або 2 млрд. 322,4 млн. грн. перераховано на розрахункові рахунки підприємств, 943,4 млн. грн. відшкодовано в рахунок сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів до державного бюджету. Крім того, 828,6 млн. грн. відшкодовано відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 19.09.2001 № 1210 "Про проведення розрахунків з бюджетом підприємств паливно-енергетичного комплексу та відшкодування податку на додану вартість підприємствам гірничо-металургійного комплексу" і від 26.09.2001 № 1270 "Про впорядкування відшкодування податку на додану вартість та розрахунків з бюджетом".
   Аналіз та перевірка стану відшкодування податку на додану вартість, проведена Рахунковою палатою, свідчать про недосконалість чинного податкового законодавства, відсутність прозорості в питанні відшкодування цього податку та недостатній рівень його адміністрування Державною податковою адміністрацією, що призвело до зростання обсягів невідшкодованого податку на додану вартість за період з 1 січня 2000 року по 1 липня 2002 року в 2,8 раза.
  • Потребує невідкладних змін система пільгового оподаткування. Відносно невелика кількість привілейованих платників податків (лише 13,2 відс. від загальної кількості зареєстрованих платників) отримали в першому півріччі поточного року податкових пільг на суму, яка становить 89,3 відс. надходжень зведеного бюджету за цей період.
   • У порівнянні з аналогічним періодом минулого року загальна сума пільг з оподаткування зросла на 4,4 відс. і станом на 1 липня поточного року становила 24 млрд. 813,4 млн. грн., з них 14 млрд. 200,3 млн. грн. або 57,2 відс. - прямі втрати бюджету. Основні обсяги пільг платники отримали за рахунок державного бюджету - це 23 млрд. 804,5 млн. грн. або 95,9 відс. загальної суми пільг за перше півріччя поточного року.
   • Найвагоміші суми пільг отримали платники, зареєстровані у м. Києві - 6 млрд. 335,2 млн. грн. або 25,5 відс. загальної суми пільг, Дніпропетровській області - 5 млрд. 376 млн. грн. або 21,7 відс., Донецькій області - 2 млрд. 978,6 млн. грн. або 12 відсотків.
   • Найсуттєвішими є втрати з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств. Обсяги наданих пільг за цими податками становлять 92,9 відс. загальної суми. У першому півріччі поточного року внаслідок надання пільг бюджети всіх рівнів втратили 2 млрд. 548,1 млн. грн. податку на прибуток підприємств. Сума пільг, отримана платниками податку на додану вартість, становила 20 млрд. 499,7 млн. грн., з них 54,2 відс. або 11 млрд. 109,8 млн. грн. - прямі втрати бюджету.
   • Існуюча система пільгового оподаткування дозволяє прибутковим підприємствам на законних підставах уникати сплати податків. Таким чином, наприклад, комерційні банки та небанківські фінансові установи використовують можливість спрямовувати прибуток на формування страхових резервів для покриття можливих збитків від надання сумнівних кредитів, хоча доцільно було б утримуватись від надання таких кредитів. За рахунок несплаченого податку на прибуток тільки в першому півріччі поточного року на вказані цілі ними використано 115,9 млн. гривень.
    Використовуючи можливість неоднозначного трактування рішення Конституційного Суду від 29.01.2002 № 1-рп/2002 "У справі за конституційним поданням Кабінету Міністрів України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 5 Закону України "Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб'єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження" та частини першої статті 19 Закону України "Про інвестиційну діяльність" (справа про оподаткування підприємств з іноземними інвестиціями)", в частині ліквідації пільг підприємствам з іноземними інвестиціями, продовжується практика пільгового оподаткування зазначених підприємств на підставі рішень нижчої судової ланки. Пільгами користуються більше 50 спільних підприємств. Внаслідок цього за дев'ять місяців поточного року державний бюджет зазнав втрат на суму 5 млрд. гривень.

 

 

Видатки

 • За дев'ять місяців 2002 року видаткова частина загального фонду Державного бюджету України не виконана. Протягом січня-вересня 2002 року проведено видатки на суму 23 млрд. 688,3 млн. грн., що становить 59,5 відс. річних призначень та 81,7 відс. плану дев'яти місяців.

Виконання основних показників Державного бюджету України за видатками характеризують дані, наведені в таблиці 2.

Виконання державного бюджету за видатками у січні-вересні 2002 року

№ з/п Показники Затверджено на 2002 рік Виконано за січень - вересень 2002 року
всього у т.ч. загальний фонд всього у т.ч. загальний фонд
сума у відс. план виконано відс. виконання до:
плану річного обсягу

 

ВСЬОГО ВИДАТКІВ 51991 39788 30102 57,9 28988 23688 81,7 59,5

 

з них:

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Загальнодержавні функції 8942 8402 4890 54,7 6197 4605 74,3 54,8
2. Оборона 4443 2725 2395 53,9 1963 1722 87,7 63,2
3. Громадський порядок, безпека та судова влада 5319 3705 3153 59,3 2678 2245 83,8 60,6
4. Економічна діяльність 8362 5078 3775 45,2 3580 2366 66,1 46,6
5. Охорона навколишнього природного середовища 749 633 336 44,9 468 284 60,7 44,9
6. Житлово-комунальне господарство 71 21 7 10,9 18 7 38,9 33,3
7. Охорона здоров'я 2300 1745 1086 47,2 1177 768 65,3 44,0
8. Духовний і фізичний розвиток 641 572 285 44,5 396 228 57,6 39,9
9. Освіта 5039 2789 3112 61,8 1998 1708 85,5 61,2
10. Соціальний захист та соціальне забезпечення 7086 5303 4913 69,3 3977 3 729 93,8 70,3
11. Кошти, що передаються до бюджетів інших рівнів 9039 8815 6134 67,9 6536 6013 92,0 68,2

За рахунок коштів загального фонду державного бюджету, в основному, проводилися видатки з надання трансфертів місцевим бюджетам (25,4 відс. загального обсягу), здійснення загальнодержавних функцій (19,4 відс.), соціальний захист та соціальне забезпечення (15,8 відс.), економічну діяльність (10 відс.), громадський порядок, безпеку та судову владу (9,5 відс.), оборону та освіту (відповідно, 7,3 та 7,2 відсотка).

 • Використовуючи право, надане статтею 15 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення витрат на погашення державного боргу незалежно від обсягу коштів, передбачених на цю мету у державному бюджеті, Міністерство фінансів та Державне казначейство здійснили станом на 1 жовтня 2002 року погашення державного боргу на загальну суму 4 млрд. 745,1 млн. грн., що перевищило на 2 млрд. 472,9 млн. грн. обсяг коштів, отриманих для фінансування державного бюджету. За умови невиконання доходної частини бюджету такі дії призвели до фактичного скорочення видатків, затверджених Законом України "Про Державний бюджет України на 2002 рік".
  • У подальшому, посилаючись на недоотримання доходів загального фонду державного бюджету та коштів на фінансування бюджету (надходжень від приватизації) Міністр фінансів наказом від 09 серпня 2002 року запровадив тимчасове обмеження асигнувань загального фонду державного бюджету на 2002 рік. Згідно із зазначеним наказом до кінця 2002 року обмежені асигнування загального фонду державного бюджету на загальну суму 2 млрд. 211,2 млн. гривень.
  • Обмеження асигнувань здійснено щодо 35 головних розпорядників бюджетних коштів, у тому числі: Міністерству охорони здоров'я обмежено видатки на 212,9 млн. грн., Міністерству освіти і науки - 72,2 млн. грн., Міністерству культури і мистецтв - 36,4 млн. грн., Міністерству аграрної політики - 167,7 млн. грн., Міністерству праці та соціальної політики - 40,0 млн. грн., Міністерству екології та природних ресурсів - 57,8 млн. грн., Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи - 29,1 млн. грн., Державному комітету з питань фізичної культури і спорту - 24,4 млн. гривень.
  • Найбільші обсяги асигнувань обмежено за такими бюджетними програмами, як:
   державні капітальні вкладення - на 375 млн. грн.
   при затверджених річних призначеннях у сумі 490 млн. гривень. Проте виконання за дев'ять місяців поточного року склало 139,9 млн. грн., з них вже після прийняття вищезгаданого наказу - 72,4 млн. грн.;
   субвенція на часткове виконання статті 57 Закону України "Про освіту" - на 155 млн. грн.
   , тобто, на всю суму річних призначень. Зазначені видатки протягом 9 місяців не здійснювалися;
   резервний фонд - на 100 млн. грн.
   при річних призначеннях 250 млн. грн.;
   програми і централізовані заходи по боротьбі з туберкульозом - на 55 млн. гривень.
   При річних призначеннях в сумі 100,9 млн. грн. виконано за звітний період лише 25,1 млн. грн.;
   централізовані заходи з лікування онкологічно хворих - на 55 млн. гривень.
   При річних призначеннях в сумі 114,65 млн. грн. виконано лише 10,3 млн. грн.;
   створення Єдиної державної автоматизованої паспортної системи - на 36,1 млн. грн.,
   тобто, на весь обсяг річних призначень, хоча виконання за серпень-вересень (після прийняття наказу) становило 3,5 млн. грн.;
   у річному обсязі обмежена субвенція на утримання стаціонарних відділень територіальних центрів обслуговування громадян похилого віку та інвалідів і центрів ранньої соціальної реабілітації дітей інвалідів - 40 млн. гривень. Видатки на зазначені цілі протягом звітного періоду не виконувалися;
   субвенція на ліквідацію наслідків стихійного лиха у Кіровоградській області - на 3,6 млн. гривень.
   Хоча після прийняття наказу проведені видатки на суму 2,2 млн. грн.;
   видатки на видання, придбання й доставку підручників і посібників для студентів вищих навчальних закладів та учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів - на 7 млн. гривень.
   Обмеження здійснено, незважаючи на розпорядження Президента України від 26.04.2002 № 96/2002-рп "Про забезпечення навчальних закладів підручниками і посібниками", яким Кабінету Міністрів України доручено забезпечити до 1 вересня поточного року виділення в повному обсязі коштів, передбачених державним бюджетом на 2002 рік на зазначені видатки. На дев'ять місяців 2002 року для проведення таких видатків передбачалося 101,1 млн. грн., виділено асигнувань у сумі 52,4 млн. грн., які головним розпорядником коштів використані в повному обсязі.
 • За бюджетними програмами недодано коштів (без урахування видатків на обслуговування державного боргу, проведення виборів, резервного фонду Кабінету Міністрів України та державних капітальних вкладень), передбачених планом дев'яти місяців, на загальну суму 3 млрд. 163,9 млн. гривень. У найбільш значних сумах не проведені видатки за бюджетними програмами для соціальної сфери: охорона здоров'я - 365,2 млн. грн., соціальний захист та соціальне забезпечення - 175,3 млн. грн., освіта - 149,2 млн. грн., духовний і фізичний розвиток - 145,5 млн. грн., а також з економічної діяльності - 544,1 млн. гривень.
  • Державне казначейство не забезпечило своєчасне та повне проведення видатків по захищених статтях. На здійснення видатків, які віднесені до захищених статей, за дев'ять місяців поточного року виділено 19 млрд. 763,5 млн. грн., що становить 69,7 відс. бюджетних призначень на рік, з яких використано 19 млрд. 125,7 млн. грн. або 96,8 відсотка.
   • На придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів з державного бюджету виділено лише 235,3 млн. грн. або 39,9 відс. річних призначень, з яких використано - 233,3 млн. грн. (99,2 відс); на придбання продуктів харчування - 326,9 млн. грн. або 54,4 відс. запланованих коштів на рік, з яких використано - 321,3 млн. грн. (98,3 відсотка).
    Поточні трансферти органам державного управління інших рівнів
    проведені на суму 5 млрд. 986,9 млн. грн., що становить 68 відс. до річних призначень та 92,1 відс. до плану дев'яти місяців. На виплату процентів за державним боргом виділено 2 млрд. 60,8 млн. грн., які використані майже у повному обсязі, що становить 62,2 відс. до річних призначень.
   • Державним казначейством згідно з Розписом Державного бюджету України за дев'ять місяців поточного року спрямовано на погашення заборгованості за знеціненими заощадженнями громадян 358,6 млн. грн., що становить 100 відс. від планових призначень дев'яти місяців.
   • Не забезпечена участь держави у наданні соціальних послуг та матеріального забезпечення безробітних з числа незастрахованих осіб. Зазначені видатки передбачені Державному центру зайнятості населення на дев'ять місяців поточного року в сумі 26,6 млн. грн., на їх здійснення виділено 17,8 млн. грн., проте зазначені кошти у звітному періоді залишилися не використаними.
  • Не виконано передбачені видатки Фонду України соціального захисту інвалідів. За дев'ять місяців поточного року зазначені видатки проведено на суму 79,7 млн. грн., що становить лише 49,2 відс. плану дев'яти місяців.
   Недостатнє фінансування у звітному періоді видатків на соціальний захист інвалідів призвело до зростання кредиторської заборгованості порівняно з початком року на 24,6 млн. грн., яка на 01.09.2002 становила по загальному фонду державного бюджету 44,9 млн. грн., у тому числі із забезпечення інвалідів автомобілями та іншими протезно-ортопедичними виробами - 33,1 млн. гривень.
  • Запровадження з 1 липня 2002 року мінімальної заробітної плати в розмірі 165 грн. на місяць в бюджетній сфері не забезпечено фінансовими ресурсами.
   Відповідно до Закону України від 13.12.2001 № 2896-ІІІ "Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2002 рік" з 1 липня 2002 року розмір мінімальної заробітної плати становить 165 грн. на місяць. Для її запровадження при збереженні чинних співвідношень в оплаті праці необхідно, за даними Міністерства фінансів, додатково до врахованих в бюджеті видатків на оплату праці працівників бюджетної сфери 1,6 млрд. грн., у тому числі з державного бюджету - 600 млн. грн., з місцевих - 1 млрд. гривень. Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Міністерства фінансів від 11.07.2002 направлено роз'яснення головним розпорядникам бюджетних коштів стосовно запровадження з 1 липня 2002 року мінімальної заробітної плати, в якому зазначено, що видатки на цю мету повинні здійснюватися в межах коштів, передбачених у кошторисах на оплату праці.
  • За наявності планових призначень не розпочато проведення видатків на загальну суму 213,8 млн. грн. (без урахування видатків резервного фонду Кабінету Міністрів України та державних капітальних вкладень).
   Не надана субвенція для місцевих бюджетів на часткове виконання статті 57 Закону України "Про освіту" на суму 62 млн. грн., субвенція на погашення основної суми боргу за кредитами, наданими у 1999 році Закарпатській облдержадміністрації на ліквідацію наслідків стихійного лиха - 32 млн. грн., на забезпечення участі держави у наданні соціальних послуг та матеріальному забезпеченні безробітних з числа незастрахованих осіб - 26,6 млн. грн., субвенція на утримання стаціонарних відділень територіальних центрів обслуговування громадян похилого віку та інвалідів і центрів ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів - 20 млн. грн., не виділено кошти для завершення розбудови Національної депозитарної системи - 2,5 млн. гривень.
  • Вище запланованих виконано видатки на суму 309,8 млн. грн. (без урахування видатків на державні капітальні вкладення), з них дотації вирівнювання місцевим бюджетам, обсяги яких залежать від виконання доходної частини державного бюджету на відповідній території - 302,4 млн. грн., відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду - 7,5 млн. гривень.
  • Стовідсотково здійснено видатки за 11 бюджетними програмами на загальну суму 1 млрд. 400,8 млн. грн., що становить 4,8 відс. загального їх обсягу та проведені непередбачувані видатки за рішеннями суду на суму 14,7 млн. гривень.
  • Не забезпечено виконання низки важливих програм у сфері охорони здоров'я.
   Це - програми і централізовані заходи по боротьбі з туберкульозом (при плані дев'яти місяців 40 млн. грн. виконано 25,1 млн. грн. або 62,8 відс.), з профілактики та лікування СНІДу (при плані 10,9 млн. грн. виконано 8,7 млн. грн. або 79,8 відс.), з лікування онкологічно хворих (при плані 58,5 млн. грн. виконано 10,3 млн. грн. або 17,6 відс.), забезпечення медичних заходів Національної програми "Діти України" (при плані 7,6 млн. грн. виконано 1,6 млн. грн. або 21,1 відс.), Комплексної програми "Цукровий діабет" (при плані 80,3 млн. грн. виконано 64,3 млн. грн. або 80,1 відсотка). Не розпочато виконання видатків на централізовані заходи з лікування хворих на гемофілію (1,8 млн. гривень).
  • За недостатності коштів для виконання видаткової частини державного бюджету Кабінетом Міністрів України приймалися рішення, які невиправдано збільшували навантаження бюджету.
   Зокрема, тільки протягом липня-вересня поточного року Урядом прийнято 15 постанов щодо збільшення чисельності працюючих у бюджетній сфері, а за 9 місяців - 30 постанов, якими збільшена чисельність центральних апаратів органів виконавчої влади на 1083 чол. та їх територіальних органів - на 26919 осіб.
  • Діючий порядок фінансування державних капітальних вкладень призводить до неефективного та безконтрольного витрачання державних цільових коштів.
   • Щорічно за рахунок державних капітальних вкладень неправомірно здійснюється фінансування виробництва готової продукції. Так, на добудову рефрижераторних суден Суднобудівному заводу ім. 61 комунара (м. Миколаїв) передбачено 17 млн. грн., які вже профінансовані за дев'ять місяців поточного року в повному обсязі, хоча видатки проведені лише на суму 10,9 млн. гривень.
   • Стовідсотково виділені річні призначення на будівництво метрополітену в містах Києві - 8,5 млн. грн., Харкові - 6 млн. грн., придбання тролейбусів для перевезення пасажирів у м. Херсоні - 4,8 млн. грн., реконструкцію адміністративного будинку Державного комітету лісового господарства - 2,5 млн. грн. та ряд інших.
    Водночас не виділялися кошти на будівництво та реконструкцію об'єктів для дітей-інвалідів, хоча на рік передбачено 400 тис. грн.; будівництво, реконструкцію та ремонт вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації - при річному плані 400 тис. гривень.
 • Головними розпорядниками бюджетних коштів несвоєчасно використовувалися кошти, виділені з резервного фонду Кабінету Міністрів України.
  За січень-вересень поточного року Кабінетом Міністрів України видано 58 постанов, якими передбачено виділення коштів із загального фонду державного бюджету в сумі 178,5 млн. гривень. Протягом зазначеного періоду виділено асигнувань в обсязі 119,8 млн. грн. або 67,2 відс. передбачених постановами, за рахунок яких проведено видатки на суму 90,2 млн. гривень. В постановах Кабінету Міністрів України про виділення коштів з резервного фонду не зазначається безпосередній одержувач виділених коштів, що ускладнює здійснення контролю за їх використанням.
  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 № 671 Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи для оплати виконаних робіт на об'єкті "Укриття", у рамках реалізації програми SIP, виділено протягом липня-вересня 5,1 млн. грн., які до цього часу не використані. Також залишилися невикористаними кошти, надані Міністерству палива та енергетики на надання допомоги потерпілим і сім'ям загиблих та ліквідації наслідків аварії на шахті "Україна" державної холдингової компанії "Селідоввугілля" у сумі 2,2 млн. грн., Донецькій облдержадміністрації для ліквідації наслідків аварії на орендному підприємстві "Шахта імені О.Ф.Засядька" - 2,9 млн. грн., Херсонській облдержадміністрації для відселення мешканців з аварійного житлового будинку в м. Херсоні - 1,1 млн. грн., Луганській облдержадміністрації для ліквідації надзвичайного стану у житлово-комунальному та тепловому господарстві м. Кіровська - 1 млн. гривень.
 • Міністерство фінансів, Державне казначейство та головні розпорядники бюджетних коштів не забезпечили ефективне управління коштами державного бюджету.
  • Залишається низьким рівень платіжної дисципліни в бюджетній сфері.
   • Кошти державного бюджету продовжують відволікатися у дебіторську заборгованість, яка на 1 вересня 2002 року в установах, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, по загальному фонду становила 1 млрд. 7,1 млн. грн. або на 401,6 млн. грн. більше, ніж на початок року. Найбільшу дебіторську заборгованість мали Міністерство оборони - 91,7 млн. грн., Міністерство закордонних справ - 73,6 млн. грн., Міністерство аграрної політики - 64,7 млн. грн., Міністерство освіти і науки - 43,6 млн. гривень.
   • Кредиторська заборгованість установ, що утримуються за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, протягом восьми місяців зросла на 214,8 млн. грн. і становила 2 млрд. 162 млн. гривень. Найбільші обсяги заборгованості мали Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи - 608,2 млн. грн., Міністерство оборони - 261 млн. грн., Міністерство освіти і науки - 177,3 млн. грн., Міністерство внутрішніх справ - 174,7 млн. гривень.
    У структурі заборгованості найбільш вагомою була заборгованість з поточних трансфертів населенню - 647,6 млн. грн. (з них, виплата пенсій і допомог - 567,7 млн. грн.), придбання предметів постачання і матеріалів, оплати послуг та інших видатків - 502,4 млн. грн., оплати комунальних послуг та енергоносіїв - 237 млн. грн., капітальних видатків - 186,3 млн. грн., оплати праці - 159,6 млн. гривень.
  • Міністерством оборони до цього часу не забезпечено належне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про використання державних коштів. Матеріали перевірки, проведеної Рахунковою палатою, свідчать, що наявні звітні дані про обсяги дебіторської і кредиторської заборгованості перевірених військових частин не відповідали фактичним обсягам заборгованості.
   • Фінансово-економічним управлінням Південного оперативного командування в балансі на 01.07.2002 не відображена дебіторська заборгованість у сумі 3,1 млн. грн., яка числилась у формі № 7 "Звіт про заборгованість установ, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету", як заборгованість, термін позовної давності якої минув.
   • Не погашена дебіторська заборгованість за недопоставлений Держкомрезервом відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.02.1999 № 83-р топковий мазут, у зв'язку з чим утворилася заборгованість на суму 1,4 млн. гривень. На підставі звернення Міноборони Вищий арбітражний суд ще 13.12.2000 видав наказ, який зобов'язав Держкомрезерв здійснити розрахунки згідно з договором. Проте на 1 листопада 2002 року рішення суду не виконано.
   • Перевіркою військ протиповітряної оборони Збройних Сил України встановлено, що кредиторська заборгованість за програмою "Утримання, експлуатація, обслуговування казармено-житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належать Збройним Силам України" за даними балансу на 01.01.2002 становила 13,5 млн. грн., на 01.07.2002 - 22,8 млн. гривень. У той же час, за даними Управління експлуатації фондів, розквартирування військ та капітального будівництва, яке здійснює контроль за використанням коштів, виділених за вищезазначеною програмою, кредиторська заборгованість на 01.01.2002 становила 21,7 млн. грн., на 01.07.2002 - 28,1 млн. гривень.
 • Контрольно-аналітичні заходи, проведені Рахунковою палатою, свідчать про наявність фактів нецільового та неефективного використання бюджетних коштів при виконанні Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", поширення практики бюджетних правопорушень.
  • Міністерство оборони не забезпечило ефективне та цільове використання коштів, виділених у І півріччі 2002 року за програмою "Утримання, експлуатація, обслуговування казармено-житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належать Збройним Силам України".
   • Існуюча система планування, розподілу, перерахування коштів та відсутність дієвого контролю спричинили нецільове використання коштів у сумі 2,7 млн. грн., з них у 2002 році - 1,3 млн. грн.; укладання контрактів та договорів на загальну суму 8,2 млн. грн. без проведення процедури закупівель, передбачених Законом України від 22.02.2000 № 1490-ІІІ "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти"; взяття зобов'язань без відповідних бюджетних призначень на суму 0,5 млн. грн., у тому числі, Білоцерківською квартирно-експлуатаційною частиною - 0,4 млн. гривень.
   • Не виконані вимоги статті 24 Закону України від 20.12.2001 № 2905-ІІІ "Про Державний бюджет України на 2002 рік", яка передбачає, що кошти, які надійдуть від НАК "Нафтогаз України" в рахунок погашення заборгованості перед Міністерством оборони за Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про передачу з України до Російської Федерації важких бомбардувальників ТУ-160 та ТУ-95 МС, крилатих ракет повітряного базування великої дальності та обладнання, зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються для розрахунків Міністерства оборони за спожиті енергоносії та житлово-комунальні послуги. Протягом І півріччя 2002 року погашена заборгованість у сумі лише 3,2 млн. грн., що становить 2,4 відс. запланованого обсягу. В результаті, Міністерство оборони, відволікаючи бюджетні кошти, провело видатки на оплату спожитих енергоносіїв на 104 млн. гривень. Крім того, незабезпечення своєчасних розрахунків НАК "Нафтогаз України" з бюджетом призвело до утворення в Міністерстві оборони кредиторської заборгованості за енергоносії в першому півріччі 2002 року в сумі 41,3 млн. грн. та нарахування військовим частинам Міноборони штрафних санкцій за несвоєчасну оплату спожитої електроенергії на суму 3,2 млн. гривень.
  • В ході перевірки Міністерства внутрішніх справ виявлено факти придбання легкових автомобілів за цінами, які вдвічі перевищували норми постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 № 332 "Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп'ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного і місцевих бюджетів", що встановлені у розмірі 40 тис. гривень.
   • Станом на 01.07.2002 оплачено і отримано 22 автомобілі (за середньою ціною 81,8 тис. грн.) на загальну суму 1,8 млн. грн., які передані територіальним управлінням МВС та департаментам центрального апарату МВС.
   • Департаментом ресурсного забезпечення Міністерства внутрішніх справ щорічно допускалися втрати бюджету на суму 0,5 млн. грн. від безоплатного надання площ адмінбудинку в користування Центральній Раді фізкультурно-спортивного товариства "Динамо", яке за статусом є громадською організацією.
  • Міністерство палива та енергетики України не забезпечило належного контролю за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету, передбачених на реструктуризацію вугільної промисловості. Протягом останніх шести років на виконання заходів, пов'язаних з процесом ліквідації неперспективних та збиткових вугледобувних підприємств, із державного бюджету спрямовано майже 3 млрд. грн., однак на сьогодні жодне вугледобувне підприємство не виключено з державного реєстру підприємств.
   За рахунок бюджетних коштів, передбачених на створення нових робочих місць, фактично проводилося фінансування робіт з оснащення нових очисних вибоїв на діючих шахтах, фінансування багатьох місцевих та регіональних програм, тобто, бюджетні кошти використовувалися не за цільовим призначенням.
   Зокрема, до проектів ліквідації двох шахт були внесені зміни, якими передбачено направити 26,6 млн. грн. на будівництво Східноукраїнського центру племінного м'ясного птахівництва ВАТ "Донецькптахопром" (м. Єнакієве) без визначення кількості створення нових робочих місць.
   Станом на 01.07.2002 перераховано 20,5 млн. гривень. За рахунок цих коштів працевлаштовано лише 38 працівників шахт, що закриваються. При середній нормативній вартості створення одного робочого місця, визначеного міністерством у сумі 30 тис. грн., вартість робочого місця на ВАТ "Донецькптахопром" становила 539,5 тис. грн. або у 18 разів більше. Станом на 01.07.2002 за 42 проектами ліквідації шахт залишились ліміти витрат у сумі 593,6 млн. грн. на створення нових робочих місць шляхом оснащення нових очисних вибоїв і розвитку діючих шахт. Тобто, в міністерстві залишилися передумови для нецільового використання коштів державного бюджету, передбачених на реструктуризацію вугільної промисловості.
  • Система планування та фінансування видатків на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни є недосконалою, це призводить до необґрунтованого завищення обсягів видатків на здійснення цих виплат та відволікання на тривалий час коштів державного бюджету на реєстраційні рахунки обласних органів праці та соціального захисту.
   В результаті завищення Міністерством оборони і Міністерством праці та соціальної політики чисельності контингенту ветеранів війни, які перебували у них на обліку, необґрунтовано завищені видатки державного бюджету на виплату разової грошової допомоги у 2002 році на суму 7,2 млн. гривень. Як наслідок, впродовж квітня-червня поточного року понад 8 млн. грн. знаходилися на реєстраційних рахунках обласних органів праці.
  • Перевіркою використання та повернення іноземного кредиту, наданого під гарантії Уряду спільному підприємству "Дако", встановлено неефективне використання іноземного кредиту і перекладання фінансових зобов'язань з його погашення на Державний бюджет України.
   Іноземний кредит, отриманий в 1997 році СП "Дако" під гарантію Уряду, в сумі 60,8 млн. французьких франків, використано неефективно. Цілі проекту - вирощування цукрових буряків за французькою технологією, у Черкаській області не досягнуто, зобов'язання з його погашення перекладено на державний бюджет. За даними Укрексімбанку, прострочена заборгованість СП "Дако" перед державним бюджетом станом на 01.08.2002 обліковується в сумі 39,2 млн. грн. (розрахунково - 41,8 млн. французьких франків).

ІІІ. Виконання спеціального фонду державного бюджету


 • Як і в попередні роки, рівень надходжень до спеціального фонду державного бюджету значно вищий проти загального фонду. За звітний період до спеціального фонду державного бюджету надійшло 7 млрд. 317,1 млн. грн. або 86 відс. річної суми. Більше половини доходів спеціального фонду становили власні надходження бюджетних установ і організацій, отримані за здійснення ними державних послуг та використання державного майна. Протягом січня - вересня 2002 року бюджетні установи отримали 3 млрд. 906,8 млн. грн. таких коштів.

Стан надходжень до спеціального фонду за січень-вересень 2002 року характеризують дані, наведені в таблиці 3.

Виконання спеціального фонду державного бюджету за доходами у січні-вересні 2002 року

з/п
Показники Затверджено на 2002 рік Виконано за січень-вересень 2002 року Відсоток виконання
  ВСЬОГО ДОХОДІВ 8510 7317 86,0
  у тому числі:      
І. Податкові надходження 1402 1082 77,2
1.1 податок на прибуток підприємств 170 94 55
1.2 збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету 362 160 44,3
1.3 акцизний збір з вироблених в Україні товарів 412 502 122
1.4 акцизний збір з ввезених в Україну товарів 291 159 54,4
1.5 кошти, отримані за вчинення консульських дій 13 21 162,1
1.6 збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства 111 99 89,3
ІІ. Неподаткові надходження 6293 5686 90,4
2.1 додаткові збори на виплату пенсій 1500 1082 72,1
2.2 власні надходження бюджетних установ і організацій 3826 3907 102,1
ІІІ. Доходи від операцій з капіталом 616 258 41,8
3.1 надходження від реалізації матеріальних цінностей державного резерву 616 258 41,8
ІV. Цільові фонди 121 157 128,9
4.1 платежі до Фонду соціального захисту інвалідів 80 108 135
4.2 збір за забруднення навколишнього природного середовища 41 49 117,2

 

  • До спеціального фонду державного бюджету надійшло 1 млрд. 81,6 млн. грн. або 72,1 відс. додаткових зборів на виплату пенсій, 139,8 млн. грн. або 40,3 відс. коштів від реалізації надлишкового озброєння, військової та спеціальної техніки, іншого майна Збройних Сил України та інших, утворених згідно з законодавством військових формувань, 660,7 млн. грн. або 94 відс. акцизного збору, 160,4 млн. грн. або 44,3 відс. збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, 99,3 млн. грн. або 89,3 відс. збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, 93,8 млн. грн. податку на прибуток підприємств або 55 відс. плану на рік.
   На виконання пункту 8 статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" шляхом проведення заліку взаємної заборгованості до спеціального фонду зараховано 520,2 млн. грн. платежів, пов'язаних з перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України відповідно до Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації, укладеної 28 травня 1997 року.

  • У порівнянні з аналогічним періодом минулого року номінальні надходження до спеціального фонду за січень - вересень поточного року зменшилися на 39,1 млн. грн. або 0,5 відсотка. Зменшення відбулося за рахунок виключення з доходної частини спеціального фонду в 2002 році відрахувань від плати за транзит природного газу через територію України та транспортування нафти магістральними нафтопроводами, а також рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, які в минулому році враховувались у доходах спеціального фонду державного бюджету. За порівняних умов доходи спеціального фонду реально зросли на 20,5 відсотка.

  • Міністерство фінансів не складає Бюджетний розпис з помісячним розподілом спеціального фонду державного бюджету. Враховуючи, що трирічний досвід існування спеціального фонду державного бюджету є достатнім для планування помісячних показників спеціального фонду, з метою забезпечення ефективного контролю за виконанням Державного бюджету України, вважаємо необхідним здійснення цієї роботи.

 • Видатки спеціального фонду затверджено Законом України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" у сумі 9 млрд. 785,1 млн. грн., а з урахуванням внесених змін - 12 млрд. 202,3 млн. грн., виконано за січень - вересень поточного року - 6 млрд. 413,6 млн. грн., що становить 52,6 відс. до річних призначень з урахуванням змін.

Здійснення видатків спеціального фонду державного бюджету за основними напрямами характеризують дані, наведені в таблиці 4.

 

Виконання спеціального фонду державного бюджету за видатками у січні-вересні 2002 року

з/п
Показники Затверджено на 2002 рік Виконано за січень-вересень 2002 року Відсоток виконання

 

ВСЬОГО ВИДАТКІВ 12202,3 6413,6 52,6

 

з них:

 

 

 

1. Загальнодержавні функції 540,3 284,9 52,7
2. Оборона 1717,9 672,9 39,2
3. Громадський порядок, безпека та судова влада 1613,8 908,6 56,3
4. Економічна діяльність 3283,8 1409,2 42,9
5. Охорона навколишнього природного середовища 116,8 52,1 44,6
6. Житлово-комунальне господарство 49,5 0,1 0,2
7. Охорона здоров'я 555,0 318,8 57,5
8. Духовний і фізичний розвиток 68,8 57,8 84,0
9. Освіта 2249,9 1404,3 62,4
10. Соціальний захист та соціальне забезпечення 1782,9 1184,3 66,4
11. Кошти, що передаються до бюджетів інших рівнів 223,5 120,9 54,1

 

Кошти спеціального фонду спрямовувалися, в основному, на проведення видатків за програмами Міністерства праці та соціальної політики - 1 млрд. 149,8 млн. грн. або 17,9 відс. загального обсягу, Міністерства освіти та науки - 979,5 млн. грн. або 15,3 відс., Міністерства внутрішніх справ - 696,3 млн. грн. або 10,9 відс., Державної служби автомобільних доріг - 611,5 млн. грн. або 9,5 відс., Міністерства оборони - 434,6 млн. грн. або 6,8 відс., Міністерства аграрної політики - 354,8 млн. грн. або 5,5 відс., Міністерства охорони здоров'я - 315,5 млн. грн. або 4,9 відсотка.

  • Окремі видатки спеціального фонду державного бюджету здійснено в обсягах, значно менших за наявні ресурси, що були джерелом їх проведення. Це свідчить про продовження практики резервування коштів спеціального призначення.
   Так, за січень-вересень 2002 року із цільових коштів спеціального фонду на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування не використано 96,2 млн. грн. або 13,6 відс. від загальної суми надходжень; соціально-трудову та професійну реабілітацію інвалідів - 48,4 млн. грн. або 44,8 відс.; заходи, пов'язані з охороною навколишнього природного середовища - 29 млн. грн. або 59,7 відс.; накопичення (приріст) матеріальних цінностей державного матеріального резерву - 24,4 млн. грн. або 9,5 відсотка.
  • Незначний обсяг повернення коштів, виділених з державного бюджету в минулі роки і залучених державою або під державні гарантії на придбання сільськогосподарської техніки та продукції, призвів до низького рівня фінансування заходів, намічених за їх рахунок у звітному періоді.
   • За січень-вересень поточного року повернуто коштів у рахунок відшкодування вартості сільськогосподарської техніки, переданої суб'єктам господарювання на умовах фінансового лізингу, в сумі 29,3 млн. грн. або 44,2 відс. річних призначень. Національною акціонерною компанією "Украгролізинг" за рахунок цих коштів здійснено видатки на закупівлю вітчизняної сільськогосподарської техніки в сумі 28,9 млн. грн. або 43,6 відс. від запланованих на рік.
   • Значно гірший рівень фінансування заходів, пов'язаних з коштами, що надходять в рахунок погашення заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії і наданими для закупівлі сільськогосподарської техніки іноземного виробництва, переданої сільгоспвиробникам та іншим суб'єктам господарювання. За дев'ять місяців поточного року таких коштів надійшло в сумі 14,6 млн. грн., що становить лише 1,6 відс. річних призначень. На придбання сільськогосподарської техніки на умовах фінансового лізингу та заходи, пов'язані з відшкодуванням заборгованості за неї, спрямовано 9,4 млн. грн. або 1,4 відс. від запланованих на рік; на часткову компенсацію вартості складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва - 3,4 млн. грн. або 1,5 відсотка. Водночас за цими програмами залишилися не використаними за цільовим призначенням 1,8 млн. гривень.
  • Урядом приймалися окремі рішення щодо використання коштів спеціального фонду державного бюджету, які суперечили діючому законодавству.
   • Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2002 № 1054 "Про забезпечення діяльності Антимонопольного комітету" дозволено спрямовувати кошти від сплати штрафів, що накладаються за рішеннями органів Антимонопольного комітету, та пені за прострочення цієї сплати, на проведення ремонту і облаштування адміністративного будинку в м. Києві. Зазначене є порушенням статті 3 Закону України від 30.06.99 № 783-ХІV "Про джерела фінансування органів державної влади", яка передбачає, що органам державної влади забороняється використовувати кошти, одержані за здійснення функцій держави, що передбачають видачу дозволів (ліцензій), сертифікатів, посвідчень, проведення реєстрацій та інших дій на платній основі, в будь-який інший спосіб, крім зарахування таких коштів до Державного бюджету України.
   • Кабінет Міністрів України розпорядженням від 25.07.2002 № 404-р дозволив Держкомрезерву відпустити з державного резерву 6 тис. тонн цукру ТОВ "Хоростків-цукор" (Тернопільська область) у порядку тимчасового позичання з оплатою щомісяця 0,67 відс. його вартості. Зазначене розпорядження скасовано Указом Президента України від 31.07.2002 № 682/2002 як таке, що не відповідає економічним інтересам держави, створює нерівні умови для діяльності суб'єктів господарювання, не враховує реальний рівень запасу у державному матеріальному резерві, а також можливості позичальника щодо своєчасного та в повному обсязі повернення позики.
 • Державним казначейством при складанні звіту про виконання державного бюджету порушувалися вимоги пункту 3.9 Інструкції про складання і виконання розпису Державного бюджету України, затвердженої наказом Міністерства фінансів від 28.01.2002 № 57 в частині порядку внесення змін до планових показників спеціального фонду державного бюджету, внаслідок чого видатки за окремими напрямами значно перевищили річні показники. Зокрема, на виплату пенсій особам, які працювали в органах державної влади, спрямовано 116,8 млн. грн., що в 1,2 раза перевищує річні показники; на загальне керівництво та управління у сфері паливно-енергетичного комплексу - 1,4 млн. грн. або у 2,6 раза більше; на загальне керівництво та управління у сфері транспорту - 0,6 млн. грн. або в 55,6 раза більше.

IV. Фінансування Державного бюджету України та оцінка державного боргу


 • Уряд та Міністерство фінансів не забезпечили надходження коштів для фінансування бюджету в обсягах, затверджених Законом України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", що призвело до відволікання коштів загального фонду бюджету на погашення державного боргу.
  • Для фінансування загального фонду Бюджетним розписом на січень-вересень 2002 року передбачалося залучити до державного бюджету 1 млрд. 226 млн. грн. від розміщення на внутрішньому фінансовому ринку державних цінних паперів, у тому числі від розміщення середньострокових зобов'язань - 223,7 млн. грн. та короткострокових зобов'язань і векселів - 1 млрд. 2,3 млн. гривень. Видатки з погашення внутрішнього державного боргу планувалося здійснити в сумі 2 млрд. 251,3 млн. гривень.
   Фактично
   залучено до державного бюджету за рахунок розміщення ОВДП 1 млрд. 536,1 млн.грн. або 125,3 відс. запланованих обсягів, із них від розміщення короткострокових зобов'язань - 1 млрд. 186,1 млн. грн. або 118,3 відсотка. Видатки з погашення внутрішнього боргу проведені в сумі 1 млрд. 941,1 млн. грн., що на 13,8 відс. менше, ніж передбачалося.
  • У звітному періоді планувалося отримати від зовнішніх запозичень 1 млрд. 627,1 млн. гривень. Погашення зовнішнього державного боргу передбачалося здійснити в сумі 2 млрд. 758,5 млн. гривень. Проте надходжень до загального фонду від зовнішніх джерел в поточному році не отримано. При цьому зовнішні боргові зобов'язання погашені на загальну суму 1 млрд. 983,7 млн. гривень. Крім того, на підставі рішення Уряду спрямовано 350,1 млн. грн. на придбання векселів Туркменистану з метою подальшого погашення ними державного боргу України перед Туркменистаном.
  • На фінансування спеціального фонду передбачено в поточному році спрямувати 90 млн. грн. від розміщення середньострокових зобов'язань та 1 млрд. 479,5 млн. грн. - від зовнішніх запозичень. Фактично станом на 1 жовтня від розміщення середньострокових зобов'язань кошти надійшли повністю в запланованих обсягах, а на фінансування проектів розвитку отримано від Світового банку і Європейського банку реконструкції та розвитку в сумі 175,8 млн. грн. або лише 11,9 відсотка.
   Видатки з погашення зовнішнього боргу спеціального фонду здійснені
   шляхом проведення взаємозаліку із Російською Федерацією в сумі 520,2 млн. гривень.
  • Для фінансування державного бюджету передбачалося отримати в цілому за 2002 рік кошти від приватизації державного майна в загальній сумі 5 млрд. 825,1 млн. гривень. Протягом січня-вересня 2002 року Фонд державного майна перерахував до державного бюджету лише 520,3 млн. грн. або 8,9 відс. планових обсягів, із них до загального фонду державного бюджету - 497,1 млн. грн., що в 6,4 раза менше затверджених показників.
  • За дев'ять місяців поточного року за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на обслуговування і погашення державного боргу спрямовано 6 млрд. 421,5 млн. грн. або 80,5 відс. від обсягів, передбачених Розписом державного бюджету на січень-вересень з урахуванням змін, за рахунок спеціального - 520,2 млн. гривень. Із загальної суми видатків на погашення державного боргу спрямовано 4 млрд. 274,9 млн. грн., видатки на обслуговування здійснено в сумі 2 млрд. 146,6 млн. гривень.
   • У порівнянні з аналогічним періодом минулого року видатки державного бюджету на погашення і обслуговування боргових зобов'язань зросли на 2 млрд. 336,7 млн. грн. або в 1,5 раза.
   • Крім коштів державного бюджету за рахунок кошторису Національного банку та валютних резервів держави у першому півріччі здійснено обслуговування та погашення кредитів, отриманих від Міжнародного валютного фонду та Європейського банку реконструкції і розвитку в сумі 202,5 млн. дол. США (1 млрд. 79,2 млн. гривень).
 • Загальний обсяг державного боргу за звітний період у порівнянні з початком року зменшився на 1 млрд. 172,3 млн.грн. (301,9 млн. дол. США) і становив на 1 жовтня 2002 року 73 млрд. 457,5 млн. грн. (13 млрд. 783,2 млн. дол. США). При цьому внутрішній державний борг зменшився на 262,3 млн. грн. (72,3 млн. дол. США) і становив 20 млрд. 757,1 млн. грн. (3 млрд. 894,8 млн. дол. США), зовнішній - на 910 млн. грн. (229,6 млн. дол. США) та 52 млрд. 700,4 млн. грн. (9 млрд. 888,4 млн. дол. США), відповідно.
  • Прямі боргові зобов'язання зменшилися за звітний період на 1 млрд. 295,6 млн.грн. (312,5 млн. дол. США), а гарантовані - збільшилися на 123,3 млн.грн. (10,6 млн. дол. США).
  • Зменшенню обсягу державного боргу сприяли проведення взаємозаліку з Російською Федерацією на суму 97,8 млн. дол. США (520,2 млн.грн.), погашення Національним банком боргу перед Міжнародним валютним фондом та Європейським банком реконструкції і розвитку за рахунок валютних резервів у сумі 156,1 млн. дол. США (при цьому отримано кредитних ресурсів від ЄБРР у сумі 41,6 млн. дол. США), погашення державного боргу за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку в сумі 64,2 млн. дол. США (195,7 млн. грн.), погашення заборгованості перед іноземними комерційними структурами - 123,3 млн. дол. США (588,6 млн. гривень).
  • Валютна складова державного боргу в порівнянні з початком поточного року збільшилася на 0,1 відс. пункти і становила 81,3 відс., а питома вага боргових зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями зросла на 0,3 відс. пункти, що негативно характеризує стан фінансово-економічної безпеки держави та свідчить про високий рівень залежності України від міжнародних фінансових організацій.
   • Заборгованість за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку, становила 4 млрд. 658,8 млн. дол. США або 33,8 відс. загального обсягу державного боргу, у тому числі Світовому банку - 2 млрд. 340,1 млн. дол. США, Міжнародному валютному фонду - 1 млрд. 885,8 млн. дол. США, Європейському співтовариству - 309 млн. дол. США, Європейському банку реконструкції та розвитку - 123,9 млн. дол. США.
   • Заборгованість за ОВДП та кредитами Національного банку, наданими Уряду в іноземній валюті для фінансування державного бюджету, становила 3 млрд. 894,8 млн. дол. США або 28,3 відс. загального обсягу державного боргу.
   • Заборгованість за позиками, наданими іноземними державами - 3 млрд. 84,6 млн. дол. США (22,4 відс. загального обсягу державного боргу), найбільша з яких - позика Російської Федерації - 1 млрд. 778,9 млн. дол. США.
   • Заборгованість перед іноземними комерційними структурами (облігації зовнішньої державної позики) - 2 млрд. 85,9 млн. дол. США (15,1 відс. загальної суми державного боргу).
 • Кабінетом Міністрів України та Міністерством фінансів не вживались дієві заходи щодо стягнення із суб'єктів господарювання заборгованості перед державним бюджетом за отримані під гарантії Уряду іноземні кредити. Незважаючи на те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.03.2002 № 94-р було затверджено на 2002 рік її погашення на загальну суму 4 млрд. 837 млн. грн. у тому числі за дев'ять місяців - 3 млрд. 619,7 млн. грн., фактично погашено 238,2 млн. грн. або лише 7 відс. від встановлених обсягів. Із 57 позичальників 35 взагалі не відшкодовували заборгованість. Всього на кінець третього кварталу загальна сума простроченої заборгованості 57 боржників становила 1 млрд. 484,1 млн. дол. США (7 млрд. 909,5 млн. грн.) і зросла на 185,9 млн. дол. США.

V. Міжбюджетні відносини та виконання місцевих бюджетів


 • За дев'ять місяців 2002 року виконані зобов'язання перед місцевим бюджетам щодо надання з державного бюджету дотацій вирівнювання. Протягом звітного періоду місцеві бюджети отримали дотацій в сумі 3 млрд. 357,3 млн. грн. або 109,9 відс. передбачених на січень-вересень поточного року.
  • У порівнянні з аналогічним періодом минулого року обсяги дотацій збільшилися на 258,8 млн. гривень. Із загальної суми наданих дотацій - 88 відс. забезпечено за рахунок відрахувань від доходів державного бюджету, що надійшли на відповідній території, а 12 відс. - за рахунок перерахувань коштів безпосередньо Державним казначейством.
  • Загальна сума перевиконання планових призначень за дотаціями становить 303 млн. гривень. Зокрема, у зв'язку з перевиконанням планових обсягів доходів державного бюджету на території регіону, за рахунок яких здійснюється перерахування дотацій місцевим бюджетам, Закарпатська область отримала на 47,7 млн. грн. більше, ніж передбачалося на звітний період, Київська - на 41,8 млн. грн., Вінницька - на 15,7 млн. гривень.
 • Не повною мірою виконані у звітному періоді планові завдання щодо надання із державного бюджету субвенцій регіональним бюджетам.
  • Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" обсяг передбачених у загальному фонді державного бюджету субвенцій місцевим бюджетам становив 4 млрд. 562,6 млн. гривень. Протягом звітного періоду фактично перераховано 2 млрд. 656 млн. грн. або 58,2 відс. річних призначень та 76,3 відс. до плану на січень-вересень.
   • В повному обсязі надана лише субвенція, передбачена на комплексну реконструкцію та реставрацію Одеського державного академічного театру опери та балету (5 млн. гривень).
   • Загрозлива ситуація склалася з наданням поточних трансфертів населенню за рахунок субвенцій з державного бюджету. Зокрема, на надання пільг та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання та водовідведення і послуг зв'язку місцевим бюджетам перераховано 1 млрд. 438 млн. грн. або лише 80,3 відс. від передбачених обсягів на січень-вересень поточного року, на оплату твердого і рідкого пічного побутового палива, скрапленого газу, квартирної плати, вивозу сміття та побутових відходів, відповідно, 304,8 млн. грн. або 63,6 відс., а також на надання пільг ветеранам війни і праці (крім пільг на оплату електроенергії, природного і скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян - 142,7 млн. грн. або 66,7 відсотка. Це призвело до зростання з початку року кредиторської заборгованості із зазначених платежів на суму 353,5 млн. гривень.
  • За рахунок надходжень до спеціального фонду державного бюджету передбачалося надати місцевим бюджетам протягом року три субвенції в сумі 223,5 млн. гривень. Фактично в січні-вересні 2002 року перераховано 120,9 млн. грн. або 54, відс. річних призначень.
   • Незважаючи на те, що субвенція, передбачена на соціально-економічний розвиток міста Севастополя, надана в повному обсязі (25,3 млн. грн.), як і в минулі періоди, у зв'язку з ненадходженням коштів згідно з міжурядовою угодою від 16 березня 2000 року, як участь Російської Федерації в розвитку соціально-економічної сфери м. Севастополя та інших населених пунктів, розрахунки проводилися шляхом передачі газу, отриманого Міністерством фінансів ще в 1999 році від НАК "Нафтогаз України" в рахунок погашення заборгованості з платежів до державного бюджету.
   • Залишається незадовільним стан надання субвенцій на будівництво та придбання житла військовослужбовцям, учасникам бойових дій в Афганістані та воєнних конфліктів у зарубіжних країнах, членам сімей військовослужбовців, що загинули під час виконання ними службових обов'язків, а також військовослужбовцям, звільненим у запас або відставку за станом здоров'я, віком, вислугою років та у зв'язку із скороченням штатів, які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання, яка за звітний період перерахована в сумі 90 млн. грн., що становить лише 52,8 відс. планових річних призначень.
   • Пунктом 25 статті 32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" передбачено надання за рахунок відрахувань частини коштів від продажу акцій відкритих акціонерних товариств субвенції м. Харкову на ліквідацію аварії на очисних спорудах у сумі 27,8 млн. гривень. Фактично за дев'ять місяців поточного року надано 5,6 млн. грн. або лише 20,3 відс. річних планових призначень. Відповідно до вимог Указу Президента України від 22.08.95 № 765/95 "Про заходи щодо залучення додаткових коштів для ліквідації наслідків аварії на очисних спорудах міста Харкова" та постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2002 № 721 "Про орієнтовні обсяги фінансування в 2002 - 2005 роках заходів Програми розвитку водопровідно-каналізаційного господарства" спрямовування коштів передбачалось не тільки на ліквідацію наслідків аварії на очисних спорудах м Харкова, а ще й на підвищення надійності функціонування цих систем.
 • Окремі регіони не забезпечили перерахування коштів до державного бюджету у встановлених обсягах.
  За звітний період з обласних бюджетів, міських бюджетів міст республіканського (Автономна Республіка Крим) та обласного значення, районних бюджетів та Київського міського бюджету передано до державного бюджету 2 млрд. 199 млн. грн. або 101,6 відс. суми, затвердженої розписом бюджету на січень-вересень. Проте окремі регіони не виконали свої зобов'язання перед державним бюджетом. Зокрема, з бюджетів Львівської області не надійшло до державного бюджету 1,3 млн. грн., Київської - 0,8 млн. грн., Донецької - 0,6 млн. грн., Дніпропетровської - 0,2 млн. гривень.
 • Кабінет Міністрів України та Міністерство фінансів не вирішують питання щодо боргів місцевих бюджетів за надані із державного бюджету короткотермінові позички.
  На 1 січня 2002 року заборгованість місцевих бюджетів за одержані у 1998-2001 роках з державного бюджету короткотермінові позички, з простроченим терміном погашення, становила 155,8 млн. грн., з них найбільшу заборгованість мали бюджети Одеської області - 32,2 млн. грн., Чернівецької - 19,4 млн. грн., Запорізької - 19 млн. грн., Рівненської - 17,6 млн. грн., Харківської області - 15,4 млн. грн. та м. Севастополя - 26 млн. гривень. У поточному році жодної копійки в погашення заборгованості до державного бюджету не надійшло.
 • Доходну частину бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя за січень-вересень 2002 року (з урахуванням трансфертів) виконано в сумі 19 млрд. 914,3 млн. грн. або 71,5 відс. річного обсягу доходів, затвердженого місцевими радами, та 76,6 відс. обсягу, врахованого при затвердженні державного бюджету на 2002 рік. У порівнянні з відповідним періодом минулого року доходи місцевих бюджетів номінально зросли на 2 млрд. 277,6 млн. грн. (12,9 відс.), головним чином, за рахунок субвенцій, отриманих з державного бюджету, та податкових надходжень.
  • Доходи місцевих бюджетів, що формуються за рахунок власних і закріплених джерел, становили 13 млрд. 780 млн. грн., що складає 72,9 відс. показника, затвердженого місцевими радами на 2002 рік. У порівнянні з відповідним періодом минулого року номінальне зростання становило 1 млрд. 124,3 млн. грн. або 8,9 відсотка.
   • До загального фонду місцевих бюджетів надійшло 11 млрд. 570,6 млн. грн., що становило 70,5 відс. річного обсягу доходів, затвердженого місцевими радами, та 77,1 відс. обсягу, врахованого при затвердженні державного бюджету на 2002 рік. Спеціальний фонд виконано в сумі 2 млрд. 209,4 млн. грн. або на 88,8 відс. передбаченого річного обсягу місцевими радами та 113,4 відс. обсягу, врахованого при затвердженні державного бюджету на 2002 рік.
   • У порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшилися надходження прибуткового податку з громадян (на 1 млрд. 459,1 млн. грн.), власні надходження бюджетних установ (257,4 млн. грн.), єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва (144,9 млн. грн.), плати за землю (139,6 млн. грн.), коштів від відчуження комунального майна (104,1 млн. грн.), плати за ліцензії на певні види господарської діяльності (90,9 млн. грн.), податку з власників транспортних засобів (34,8 млн. грн.), від продажу землі і нематеріальних активів (32,7 млн. грн.), фіксованого сільськогосподарського податку (на 33,7 млн. гривень). Водночас зменшилися надходження до цільових фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади (199,9 млн. грн.), а також податку на прибуток підприємств (737,3 млн. гривень).
 • Станом на 1 жовтня 2002 року місцеві бюджети провели видатки та передали до державного бюджету кошти в сумі 19 млрд. 53,2 млн. грн. або 68,7 відс. передбачених обсягів на рік, у тому числі за рахунок загального фонду - 16 млрд. 752,9 млн. грн. (67,6 відс. від річного прогнозу), спеціального - 2 млрд. 300,3 млн. грн. (78,5 відсотка).
  • У порівнянні з аналогічним періодом 2001 року в цілому обсяги видатків місцевих бюджетів зросли на 2 млрд. 31,7 млн. грн. або на 11,9 відс., у тому числі за рахунок загального фонду - на 3 млрд. 207,2 млн. грн. або 19,1 відсотка. Видатки спеціального фонду зменшилися на 1 млрд. 175,5 млн. грн. або 33,8 відсотка. Незважаючи на збільшення загального обсягу видатків місцевих бюджетів, їх рівень виконання у порівнянні з відповідним періодом минулого року знизився на 15,3 відсоткових пункти (з 84 відс. до 68,7 відсотка).
  • У видатках загального фонду місцевих бюджетів найбільшу питому вагу становили видатки на освіту - 27,8 відс. (4 млрд. 662,8 млн. грн.), соціальний захист та соціальне забезпечення - 20,5 відс. (3 млрд. 435,3 млн. грн.), охорону здоров'я - 22,4 відс. (3 млрд. 744,3 млн. грн.), трансферти до державного бюджету - 13,1 відс. (2 млрд. 199,2 млн. гривень). Видатки спеціального фонду місцевих бюджетів проведено за січень-вересень 2002 року в сумі 2 млрд. 300,3 млн. грн. або 78,5 відс. прогнозних обсягів на рік.
  • З метою забезпечення фінансування планових видатків місцевих бюджетів усіх рівнів протягом січня-вересня поточного року залучалися кредити комерційних банків. Загальна сума залучених кредитів становила 900,5 млн. грн., із яких на кінець звітного періоду погашено 807,3 млн. гривень. На обслуговування внутрішніх боргових зобов'язань місцевими бюджетами спрямовано 15,4 млн. гривень.
  • Залишалася незадовільною розрахункова дисципліна бюджетних установ, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів.
   На 1 жовтня 2002 року кредиторська заборгованість становила 2 млрд. 95 млн. грн або 10,3 відс. загальних надходжень до місцевих бюджетів у звітному періоді і збільшилася з початку року на 33,5 відсотка. Найбільші обсяги заборгованості мали бюджети Автономної Республіки Крим (120,9 млн. грн.), Донецької області (247,9 млн. грн.), Київської (141,5 млн. грн.), Одеської (140,3 млн. грн.), Львівської (110,6 млн. грн.), Полтавської (94,8 млн. грн.), Вінницької (88,7 млн. грн.), та м. Києва (162,1 млн. гривень). Питома вага їх заборгованості у загальній сумі становила 52,8 відсотка. Дебіторська заборгованість з початку року зменшилася на 13,1 млн. грн. або на 3,1 відс. і становила 404,4 млн. гривень.
  • В результаті недофінансування окремих видатків місцеві бюджети, в цілому, виконані з перевищенням доходів над видатками (профіцитом) у сумі 861,1 млн. грн., у тому числі загальний фонд - 831 млн. грн., спеціальний - 30,1 млн. гривень.
   Бюджет м. Києва виконано з дефіцитом у сумі 71,8 млн. гривень. Бюджети інших територіально-адміністративних одиниць виконано з перевищенням доходів над видатками, зокрема, Харківської області - 110,6 млн. грн., Дніпропетровської - 88,4 млн. грн., Львівської - 67,6 млн. грн., Луганської - 60,9 млн. грн., Закарпатської - 47,6 млн. гривень.


Підсумовуючи висновок, зроблений на основі проведеного Рахунковою палатою аналізу виконання Державного бюджету України за дев'ять місяців 2002 року, можна констатувати:

 1. Державний бюджет України за дев'ять місяців 2002 року як за доходами, так і за видатками, Кабінетом Міністрів України та Міністерством фінансів України не виконано.
 2. Внаслідок невиконання Кабінетом Міністрів України та Фондом державного майна України Державної програми приватизації до державного бюджету протягом січня-вересня 2002 року не надійшло майже 2,7 млрд. гривень. Ефективність управління діяльністю державних підприємств та підприємств з державною часткою власності залишається низькою, в результаті, кожне друге з них є збитковим. Не забезпечено також і сплату до державного бюджету дивідендів, нарахованих на державну частку акцій господарських товариств.
 3. Впродовж дев'яти місяців поточного року Уряд не забезпечив збирання податків, а рівень дисципліни платежів суб'єктами підприємницької діяльності значно погіршився. Незважаючи на списання податкової заборгованості в 2001 році, недоїмка за дев'ять місяців поточного року подвоїлась і перевищила 12 млрд. гривень.
 4. Стан адміністрування податків Державною податковою адміністрацією України залишається незадовільним.

  Не вирішується проблема скорочення податкових пільг. В першому півріччі 2002 року привілейованим платникам податків (лише 13,2 відс. від загальної кількості зареєстрованих платників) надано податкових пільг на суму, яка становить 89,3 відс. надходжень зведеного бюджету за цей період.

 5. Кабінет Міністрів України та Міністерство фінансів України не забезпечили надходження коштів для фінансування бюджету в обсягах, затверджених Законом України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", що призвело до відволікання коштів загального фонду на погашення державного боргу.

  Міністерство фінансів України та Державне казначейство України здійснили погашення державного боргу за рахунок фактичного скорочення ресурсів бюджету для проведення видатків, затверджених Законом України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", включаючи і видатки соціального спрямування.

 6. Міністерство фінансів України, Державне казначейство України та головні розпорядники бюджетних коштів не забезпечили ефективне управління коштами державного бюджету.
 7. Планові завдання щодо надання із Державного бюджету України субвенцій регіональним бюджетам за звітній період не виконано.
  У свою чергу, окремі регіони не забезпечили перерахування коштів до державного бюджету у встановлених обсягах.

 

 

повернутись