18.09.1998  |  Прес-служба Рахункової палати

У Рахунковій палаті України

18.09.98

На черговому засіданні колегія Рахункової палати обговорила результати перевірки цільового використання коштів Державного бюджету України, виділених вугледобувним підприємствам Мінвуглепрому на державну підтримку і реструктуризацію в 1997 та першому півріччі 1998 року.

За вказаний період з урахуванням заліків Мінвуглепрому було виділено з Держбюджету на державну підтримку збиткових вугледобувних підприємств 1477 млн. грн., на реструктуризацію галузі - 381 млн. гривень. Понад три чверті коштів державної підтримки спрямовано на зменшення собівартості видобутку вугілля, але вона продовжує зростати. Як показала перевірка, в компаніях і на підприємствах галузі відсутні реальні програми фінансового оздоровлення, а виділені близько 2 млрд. гривень використовуються вкрай неефективно.

В галузі допускається нецільове використання бюджетних коштів. Лише внаслідок вибіркових перевірок в апараті Мінвуглепрому, державних холдингових компаніях «Донвугілля», «Макіїввугілля», «Луганськвугілля», «Селідіввугілля», «Свердловантрацит» встановлено нецільове витрачання коштів Державного бюджету в сумі 178 млн. гривень.

Не повністю доходять до шахтарів бюджетні гроші, виділені на закупівлю вугілля в державний резерв. Так, у 1997 році на бюджетні рахунки державної холдингової компанії «Селідівввугілля» надійшло 13,6 млн.грн. бюджетних коштів для оплати вугілля, яке закладається в державний резерв. Із цих надходжень компанія перерахувала шахтам за вугілля 10,8 млн. грн., а решту було використано не за призначенням.

За рішенням колегії інформації про результати перевірки з відповідними пропозиціями направлені Верховній Раді та Кабінету міністрів України, Мінвуглепрому запропоновано вжити невідкладних заходів щодо усуне ння порушень у використанні коштів Держбюджету.

Колегія розглянула звіт про перевірку використання у Міністерстві праці та соціальної політики коштів Державного бюджету за 1997 та 1 півріччя 1998 року на соціальну допомогу та соціальний захист інвалідів.

Матеріали перевірки засвідчують, що в цій справі допущені серйозні недоліки і порушення. Ще з другого півріччя 1996 року значиться заборгованість акціонерного товариства «АвтоЗАЗ» перед Фондом України соціального захисту інвалідів в сумі 13,7 млн. грн. Завод досі не поставив наперед оплачених 1730 автомобілів для інвалідів, а отримані гроші продовжує використовувати як безпроцентні бюджетні кредити. Фахівці Рахункової палати встановили факти проведення в системі підприємств і закладів, підпорядкованих Міністерству праці та соціальної політики, необгрунтованих взаємозаліків на загальну суму понад мільйон гривень. Зокрема, внаслідок взаємозаліку на 600 тис. грн. між Вінницьким державним експериментальним протезно-ортопедичним підприємством та Вінницьким лікеро-горілчаним заводом за участю посередника СП «Він-Фор-Лайн» зобов'язання сторін не виконано, а зазначена сума фактично знаходиться у користуванні комерційної структури. Виявлено також факти, коли цільові кошти Фонду соціального захисту інвалідів всупереч чинному законодавству надаються як позики на покриття витрат місцевих бюджетів. Саме такі позики надано у 1997 -1998 роках Дніпропетровському обласному та міському фінансовим управлінням на суму 3,4 млн. гривень. Грубі порушення допущені тоді, коли фактичне фінансування потреб на соціальний захист інвалідів склало в 1997 році 39,8, а в першому півріччі нинішнього - лише 27,3 відсотка від запланованого.

Колегія ухвалила направити висновки і пропозиції з цього питання до Кабінету міністрів, Державної податкової адміністрації і Міністерства праці та соціальної політики, а також передати відповідні матеріали Генеральній прокуратурі України.

Обговорено результати перевірки використання Антимонопольним комітетом України коштів Державного бюджету та позабюджетних фондів за 1997 та перше півріччя 1998 року. Встановлено, що комітет порушив порядок використання коштів цільового позабюджетного фонду розвитку і захисту конкуренції. У 1997 році з цього фонду не за цільовим призначенням витрачено 425 тис. гривень. Колегія ухвалила зажадати від Антимонопольного комітету України вжити заходів щодо відшкодування за рахунок причетних посадових осіб коштів позабюджетних фондів та коштів, витрачених з порушенням діючого порядку на використання легкового автотранспорту. Інформація про встановлені порушення та пропозиції щодо поліпшення діяльності Антимонопольного комітету направлені Кабінету міністрів України.

повернутись